Vláda vzala na vědomí návrh státní energetické koncepce. Před jejím konečným schválením si vyžádala posouzení jejích dopadů na životní prostředí, uvedl ve čtvrtek po jednání vlády premiér Petr Nečas (ODS).

Koncepce vyznačuje směr české energetiky v příštích 20 až 30 letech a počítá se zvýšením podílu elektřiny z jádra.

"Koncepce umožní udržet ceny energie na přijatelných úrovních pro domácnost i pro průmysl," uvedl na tiskové konferenci ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS).

 

Důraz na energetickou bezpečnost

Zároveň koncepce předpokládá, že přinejmenším 80 procent energie v Česku bude pocházet z domácích zdrojů, což umožní zachovat energetickou bezpečnost.

Koncepce počítá s posílením jaderné energetiky v Česku, především s dostavbou jaderné elektrárny Temelín a se stavbou pátého bloku jaderné elektrárny Dukovany.

Energetický trh v Evropě zažívá rošádu. Zelené elektrárny vítězí nad uhlím a jádrem - čtěte ZDE

Jaderné elektrárny by se měly podílet na výrobě elektřiny z 55 procent. Stát naopak počítá s utlumováním provozu uhelných elektráren, jejich podíl na výrobě elektřiny by se měl snížit ze současných 60 na 20 procent.

Video: O tom, jaké konkrétní dopady bude koncepce mít na český průmysl i životní prostředí, hovořili už v červnové debatě Hospodářských novin experti na energetiku a životní prostředí

Celý záznam diskuse Hospodářských novin o budoucnosti české energetiky
bol-energeticka-koncepce_1.mp4.jpg

 

Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru