Nezaměstnanost v Česku v říjnu vzrostla na 8,5 procenta ze zářijových 8,4 procenta. O práci se ucházelo 496 762 lidí, což bylo meziměsíčně o 3577 více. O dvě desetiny procenta ubylo volných pracovních míst.

Analytici očekávali stagnaci míry nezaměstnanosti.

"Situace na trhu práce se pomalu, ale jistě zhoršuje," uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Pro říjen totiž podle něj bývá typický alespoň přechodný pokles počtu lidí bez práce. "Letos jich ale poprvé od roku 1998 v tomto měsíci přibylo," upozornil s tím, že problémem pracovního trhu momentálně není masivní propouštění, ale nízká tvorba nových pracovních míst.

Ministerstvo práce a sociálních věcí nově uvádí podíl nezaměstnaných osob ve věku 15 až 64 let, který srovnává počet dosažitelných uchazečů o zaměstnání k obyvatelstvu stejného věku. Na konci října 2012 tento ukazatel dosáhl hodnoty 6,7 procenta, u mužů 6,3 procenta a u žen 7,0 procenta.

Na jedno místo 12 uchazečů

Volných pracovních míst úřady práce koncem října evidovaly 40 729. Jejich počet byl o 80 míst nižší než v září a o 1997 vyšší než v říjnu 2011. Na jedno volné pracovní místo připadalo v průměru 12,2 uchazeče, z toho nejvíce v okresech Jeseník, Chomutov, Bruntál, Šumperk a Teplice.

Uchazečů o zaměstnání, kteří mohli okamžitě nastoupit do zaměstnání, bylo na konci října 481 737. To je o 3189 více než na konci předchozího měsíce a ve srovnání se stejným obdobím loňského roku byl jejich počet vyšší o 29 769.

Nezaměstnanost poroste

Podle analytiků lze vzhledem k pokračující recesi počítat s postupným růstem nezaměstnanosti v dalších měsících a na začátku příštího roku. "Nezaměstnanost poroste jak díky ukončování sezonních prací, tak i vzhledem k horší situaci v domácí ekonomice. Na konci letošního roku by již míra nezaměstnanosti měla dosahovat úrovně devíti procent," uvedl například analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Nezaměstnanost meziměsíčně stoupla v 53 okresech. Největší nárůst statistici zaznamenali v okresech Jindřichův Hradec (o 6,5 procenta), Rokycany (o 6,3 procenta), Vsetín (o 4,8 procenta) a Plzeň-město (o 4,7 procenta).

Během října bylo nově zaevidováno 50 819 osob. Ve srovnání s minulým měsícem to bylo méně o 9954 osob a meziročně o 1642 osob méně. Z evidence v říjnu odešlo celkem 47.242 uchazečů.

Podporu v nezaměstnanosti pobíralo 92 178 uchazečů o zaměstnání, tedy 18,6 procenta všech evidovaných uchazečů.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru