Mezinárodní agentura Moody's v úterý srazila rating dluhopisů evropské hutní skupiny ArcelorMittal do neinvestiční kategorie.

Odráží to propad na světových trzích oceli, kvůli nimž největší světový výrobce oceli ArcelorMittal ve třetím čtvrtletí sklouzl do ztráty a předpověděl, že situace na trhu se ještě zhorší.

Rating nezajištěných dluhopisů Arceloru Moody's snížila o jednu příčku na Ba1 z dosavadního nejnižšího investičního stupně Baa3 a ponechal ratingu negativní výhled naznačující další možné zhoršení.

V srpnu srazila rating společnosti do "podřadné" kategorie i agentura Standard & Poor's.

Skupina, do níž patří i největší česká ocelárna ArcelorMittal Ostrava, může ztratit investiční hodnocení kompletně, pokud k tomu přistoupí i třetí velká světová ratingová agentura Fitch.

Nižší rating nebude pro hutě fatální

ArcelorMittal už dříve uvedla, že úplná ztráta investičního ratingu pro ni nebude fatální. Odhadla, že ji to bude stát na úvěrových nákladech asi 100 milionů dolarů ročně (asi dvě miliardy Kč) což je nepatrný díl jejích tržeb.

Ztráta investičního ratingu nicméně ukazuje na obtíže společnosti, která je kvůli propadu poptávky po oceli zejména v Číně a poklesu cen nucena snižovat zadluženost a získávat peníze prodejem majetku.

Moody's uvedla, že ArcelorMittal měl ve třetím čtvrtletí nejhorší výsledky od druhého čtvrtletí krizového roku 2009. Čistá ztráta skupiny dosáhla 709 milionů dolarů (17,7 miliardy Kč) proti zisku 659 milionů dolarů před rokem.

Firma kvůli tomu zrušila výhled pro celý rok a výrazně snížila dividendu.


HNByznys najdete i na Facebooku. Nenechte si ujít nejdůležitější zprávy ze světa financí a staňte se našimi fanoušky - ZDE


Akcie ArcelorMittal odpoledne po zprávě klesly o více než procento. Nakonec ale oživily a končily posílením o 3,2 procenta.

Snížení ratingu trh očekával a investoři byli připraveni, že po něm začnou zlevněné akcie firmy kupovat zpět, řekl agentuře Reuters nejmenovaný analytik v Londýně.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru