Druhý největší boháč v Japonsku Masajoši Son překvapil takřka všechny analytiky, když v říjnu oznámil, že jeho telekomunikační firma Softbank kupuje 70 procent pokulhávajícího amerického podniku Sprint Nextel. Hodlá za něj utratit částku ve výši 20,1 miliardy dolarů, kterou někteří odborníci pokládají za dosti nadsazenou. A co více - téměř nikdo nevěděl, že se tato transakce připravuje.

"Na této akvizici je jen málo japonského. Její architekt Masajoši Son ovšem také není typicky japonský. Je to miliardářský podnikatel a nikoli po kariérním žebříku stoupající boss podniku," napsal týdeník The Economist. Znalci poukazují na to, že na rozdíl od konzervativních a nadmíru opatrných šéfů japonských podniků se Son rozhoduje velmi rychle a nebojí se ani velkého rizika.

Nejlepší v Japonsku

Od nápadu získat telekomunikační firmu Sprint Nextel až k vyjednání její akvizice potřeboval podle některých zdrojů pouhé dva měsíce. A to včetně jednání s Danem Hessem, šéfem Sprintu, schválení projektu správní radou a získání čtyř bank, které tuto operaci pomohou finančně a technicky provést.

"Son je v Japonsku jediný, kdo umí sjednat tak velkou transakci, jako je tahle," napsala agentura Bloomberg. A nejbohatší Japonec Tadaši Janai, který je členem správní rady firmy Softbank, oznámenou akvizici komentoval slovy, že Son je dnes vůbec nejlepším podnikatelem v Japonsku.


Týdeník Ekonom - č. 44/2012

KOMPLETNÍ PROFIL MASAJOŠI SONA NAJDETE V AKTUÁLNÍM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 1. LISTOPADU.

banner 2

Související