Evropské bankovnictví je přebujelé, což ohrožuje důvěryhodnost bankovního sektoru a komplikuje státům záchranu bank, které se dostanou do potíží.

Zatímco evropské banky v průměru velikostí odpovídají 3 - 4 násobku ročního HDP ekonomiky, v USA je to pouze kolem sta procent. Vyplývá to ze studie investiční banky Barclays na téma bankovní unie.

Dosavadní zkušenosti také potvrzují, že záchranu velké nadnárodní banky obvykle platí daňoví poplatníci z mateřské země banky, uvádí studie.

Výjimkou je Island, kde v době krachu bankovního systému dosahovala suma depozit devítinásobku HDP Islandu. I když se předtím vláda zaručila za sto procent vkladů, neměla na záchranu prostředky a voliči v referendu vyplacení věřitelů odmítli. Mezi poškozenými byli především Britové a Nizozemci, kterým vklady vyplatily jejich vlastní vlády.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru