Hlavním problémem newyorského maratonu letos bude spíš jak se dostat na start než následně do cíle. Závod se v neděli bude konat, třebaže se americké město teprve vzpamatovává z následků bouře Sandy. Organizátoři dokázali uklidit start, tradiční trať i Central park, kde už je natažená cílová páska.

Doprava na start bude problém

Problémem ale může být doprava, která v New Yorku zkolabovala. Běžci zejména z okrajových částí nebudou mít jak se dostat do centra. Chvíli vedení města diskutovalo nad tím, zda-li závod nezrušit, ale starosta Michael Bloomberg snahu organizátorů podpořil. "Tohle město je městem, kde musíme pokračovat v normálním životě," prohlásil.

Tradiční běh se má stát symbolem nezlomnosti. Ale pro některé i symbolem netaktnosti a nevhodného rozhodnutí. Vždyť jedna z největších bouří v historii připravila o život kolem stovky lidí, vyvolala obrovské záplavy, mnoho lidí připravila o obydlí, miliony obyvatel jsou stále bez elektrické energie a doprava v jednom z největších měst na světě nefunguje.

I proto se Bloombergovo rozhodnutí nesetkalo s pochopením na všech stranách. "Nelíbí se mi to. Máme mnoho lidí bez domova, velké problémy a budeme plýtvat silami na maraton," nechal se slyšet radní města James Oddo. Starosta však oponuje tím, že oběti závod nijak nezasáhne, v neděli by prý měla být obnovena i veškerá dodávka elektrické energie.

"Navíc si musíme uvědomit, že na závod přijede mnoho lidí z jiných měst a potřebujeme i v těchto chvílích rozvíjet ekonomiku," obhajoval Bloomberg své rozhodnutí. "Je to jedna z největších a nejznámějších akcí a pokud bychom o ni právě teď přišli, dali bychom najevo svou slabost. Musíme věřit a ukázat, že srdce města bije dál," prohlásil. "Jsme schopni závod uspořádat bezpečně, aniž bychom oslabili složky, které se podílejí na obnově chodu města," dodal.

Běh přinese 340 milionů dolarů

To je podmínka všech, kteří se na pořadatelství podílejí, podobné hlasy jsou slyšet i od obyvatel New Yorku. "Pokud tomu tak skutečně bude, ať lidé do ulic vyběhnou," řekla pětatřicetiletá pekařka Lisa Tobinová, která se letos do závodu přihlásila poprvé.

Také Dave Jaffares, který provozuje restauraci v centru, prý v den závodu obvykle vydělá až o 3000 dolarů (asi 60 000 korun) víc než obvykle. "Myslím, že maraton letos přichází v nejlepší možný čas. Přivede to lidi na jiné myšlenky a pomůže ekonomice. Nic by nás nemělo zastavit," řekl. O víkendu by se podle starosty měla obnovit doprava v několika tunelech metra a mělo by dojít ke slavnostním otevřením několika parků.

Organizační výbor tvrdí, že závod přinese městu až 340 milionů dolarů, více než 6,5 miliardy korun. Navíc věnuje 26,20 dolaru za každého ze 40 000 přihlášených závodníků, minimálně však milion dolarů (20 milionů korun) na obnovu města po ničivém hurikánu Sandy.