Míra nezaměstnanosti ve třetím čtvrtletí 2012 činila sedm procent, což o 0,4 procentního bodu více než před rokem. Nezaměstnaných bylo 367 900, meziročně se tak celkový počet lidí bez práce zvýšil o 25 300.

Vzestup nezaměstnanosti se projevil v mužské i v ženské populaci.

Vyplývá to z pátečních údajů Českého statistického úřadu, který vychází z obecné míry nezaměstnanosti podle metodiky Mezinárodní organizace práce (ILO).

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

160 tisíc lidí nemá zaměstnání už déle než rok

Odlišná metodika se promítá do rozdílu mezi výší obecné míry nezaměstnanosti (ILO) a míry registrované nezaměstnanosti ministerstva práce a sociálních věcí.

Tendence vývoje obou měr byly ale podobné, míra registrované nezaměstnanosti MPSV dosáhla ve 3. čtvrtletí 8,3 procenta, tj. o 0,2 procentního bodu více než před rokem.

Meziroční nárůst celkového počtu nezaměstnaných se odrazil i v nárůstu počtu dlouhodobě nezaměstnaných.

Počet lidí bez práce jeden rok či déle se meziročně zvýšil o 20 100 a dosáhl 158 500.

Podíl dlouhodobě nezaměstnaných z celkového počtu nezaměstnaných byl 43,1 procenta, uvádí ČSÚ. 

Nezaměstnanost se zvýšila i ve srovnání s předchozím čtvrtletím, kdy podle aktuálních údajů ČSÚ činila 6,7 procenta.

Roste ale i celková míra zaměstnanosti. Ve 3. čtvrtletí 2012 meziročně o 25.200 lidí, míra zaměstnanosti 15- až 64letých dosáhla 67,1 procenta a meziročně byla vyšší o 0,9 procentního bodu.

I počet zaměstnaných ale roste

Jde přitom již o druhé čtvrtletí za sebou, kdy počet zaměstnaných roste. Rovnoměrně se na zvýšení zaměstnanosti podílely jak osoby v pozici zaměstnanců, tak i podnikatelů.

V souhrnu počet podnikatelů včetně pomáhajících rodinných příslušníků ve srovnání se 3. čtvrtletím 2011 vzrostl o 12.700 na bezmála 894.000 a jejich podíl na zaměstnanosti činil 18,2 procenta.

Z toho počet podnikatelů bez zaměstnanců se zvýšil o 3,6 procenta. Počet zaměstnanců včetně členů produkčních družstev vzrostl oproti 3. čtvrtletí 2011 o 12.600 na více než čtyři miliony a představoval 81,8 procenta z celkové zaměstnanosti.

Růst celkové zaměstnanosti se projevil především v terciárním sektoru služeb.

zamestnanost
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru