Evropská měna ve čtvrtek nejprve díky statistice z USA posilovala vůči dolaru, později však euro své zisky smazalo a začalo klesat. Reagovalo tak na zprávu, že podle řeckého soudu je penzijní reforma požadovaná zahraničními věřiteli neústavní.

To vyvolává obavy, zda Atény budou schopné zavést nová opatření potřebná k uvolnění dalších peněz ze slíbené zahraniční pomoci.

V 18:00 SEČ euro vůči dolaru oslabilo o 0,2 procenta na 1,2934 USD a k jenu naopak vzrostlo o 0,2 procenta na 103,62 JPY. Dolar vůči jenu posílil o 0,4 procenta na 80,11 JPY.

Řecký Účetní dvůr ve čtvrtek označil nové snižování důchodů bývalých zaměstnanců a zrušení svátečních prémií, které se plánují v rozpočtu na příští rok, za neústavní.

Podle řecké agentury ANA to úřad zdůvodnil tím, že by šlo už o pátý řez do příjmů důchodců v posledních letech, kdy řecké vlády opakovaně sahají k úsporným opatřením, aby se vyhnuly státnímu bankrotu. Podle soudu jde o porušení práva na osobní důstojnost a rovnost občanů před zákonem.

Poslanci, kteří ale o rozpočtu budou příští týden hlasovat, se tímto názorem nemusejí řídit. Posoudit spornou část rozpočtového zákona ale může následně ústavní soud, pokud bude o to někým, například parlamentní opozicí, požádán. Řecký ministr financí Jannis Sturnaras v první reakci ale vyslovil názor, že opatření odhlasováno parlamentem bude.

Důchody nad tisíc eur měsíčně (25.000 Kč) se mají snižovat o pět až 25 procent. Rozpočet také počítá se zvýšením věkové hranice pro odchod do důchodu o dva roky, a to v průměru z nynějších 65 let na 67 let. Totálně má být zrušeno to, co v předchozích škrtech zůstalo ze 13. a 14. platů a důchodů.

Kvůli škrtům dotýkajícím se výrazně platů Řeckem prakticky denně otřásají protivládní protesty a stávky. Ve středu například zastavili práci novináři, dnes demonstrovali v Aténách policisté a vojáci.

Příští týden se má 6. a 7. listopadu uskutečnit 48hodinová generální stávka, kterou vyhlásily zaměstnanecké odbory GSEE a ADEDY. V těchto dnech se mají také konat další manifestace.