Japonská společnost Hitachi koupí od německých energetických koncernů RWE a E.ON britský projekt výstavby až šesti jaderných elektráren Horizon.

Úterní oznámení o dohodě v hodnotě 696 milionů liber (21.5 miliardy korun) ukončuje měsíce nejistoty kolem projektu, který má v příštím desetiletí nahradit dosluhující jaderné zdroje v Británii.

RWE a E.ON založily společný podnik Horizon Nuclear Power ke konci roku 2009. Po loňské březnové havárii na japonské elektrárně Fukušima a rozhodnutí německé vlády zavřít všechny jaderné elektrárny se však německé firmy rozhodly jadernou energetiku opustit.

Opačnou strategii zvolili japonští výrobci jaderných zařízení Hitachi a Toshiba, které odchod Japonska od jádra motivoval k expanzi v zahraničí.

"Je to dlouhodobé a mnohamiliardové vyjádření důvěry v Británii, které přispěje k zajištění životně důležité nové infrastruktury pro energetické zajištění naší ekonomiky," uvedl k dohodě Hitachi a německých firem britský premiér David Cameron.

Hitachi uvedla, že by chtěla mít první elektrárnu v rámci projektu v provozu do poloviny příštího desetiletí. Podle pozorovatelů však bude splnění tohoto cíle obtížné.

Britská vláda počítá s tím, že projekt Horizon bude zahrnovat až šest elektráren, které budou schopny zajistit elektřinu 14 milionům domácnostem na 60 let. I tak ale bude Británie mezitím zřejmě zápasit s napjatými dodávkami elektřiny.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

 

"Do roku 2023 bude muset Británie uzavřít všechny své jaderné elektrárny až na jednu, což znamená výpadek až 18 procent současných dodávek," řekl agentuře Reuters Omar Abbosh z konzultační společnosti Accenture.

Hitachi nyní bude usilovat o získání partnera, který bude nové elektrárny po jejich vybudování provozovat. Zatím podepsala předběžné dohody o spolupráci na výstavbě s britskými firmami Babcock International a Rolls-Royce.

Hitachi je největším výrobcem v odvětví elektrického strojírenství v Japonsku. Její jaderná divize, která vyrábí reaktory, tlakové nádoby reaktorů, ovládací přístroje a další zařízení, se podílí na celkových tržbách společnosti asi pětinou, uvedla agentura AP.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru