Vážený tazateli,

z dotazu není jasné, proč jste po „přechodu práv a povinností“ z původního zaměstnavatele na nového zaměstnavatele podepisoval novou smlouvu (Ustanovení § 338 zákoníku práce stanoví, že dochází-li k převodu činnosti zaměstnavatele nebo části činnosti zaměstnavatele nebo k převodu úkolů zaměstnavatele anebo jejich části k jinému zaměstnavateli, přecházejí práva a povinnosti z pracovněprávních vztahů v plném rozsahu na přejímajícího zaměstnavatele. Práva a povinnosti z kolektivní smlouvy přecházejí na přejímajícího zaměstnavatele na dobu účinnosti kolektivní smlouvy, nejdéle však do konce následujícího kalendářního roku. To znamená, že jsou-li splněny podmínky tak, aby se jednalo o převod anebo přechod práv a povinností dochází k němu automaticky (ex lege) a ani smluvní ujednání mezi stranami toto změnit nemůže.).  

Bylo-li tomu tak, je tato smlouva, jako dvoustranný právní úkon závazná pro obě strany. K podepsání další smlouvy Vás nikdo nutit nemůže. Obzvlášť jedná-li se o „antidatovanou“ smlouvu. Tudíž smlouva, kterou je uzavřel je platná a její dodržování je jak pro Vás, tak i pro Vašeho zaměstnavatele povinností.

Následky nepodepsání nové smlouvy nelze odhadnout, každopádně i krajné řešení tj. ukončení pracovního poměru je právními předpisy (§ 48 až § 73a zákoníku práce) upraveno a tento postup je nutné dodržet.