Česká spořitelna, největší tuzemská banka podle počtu klientů, za tři čtvrtletí meziročně zvýšila konsolidovaný čistý zisk (IFRS) o více než 23 procent na 11,79 miliardy korun.

Neauditované výsledky podle mezinárodních účetních standardů v úterý zveřejnila banka. Další velké tuzemské banky zatím výsledky za tři čtvrtletí nezveřejnily.

"Výborný výsledek České spořitelny dobře odráží situaci v české ekonomice. Firemní sektor jako celek je zdravý a velmi konkurenceschopný... Na druhé straně je stále cítit dočasný útlum spotřebitelské poptávky domácností. Ta je daná psychologickými faktory, jejich skutečná finanční a ekonomická situace je daleko lepší, než by odpovídalo jejich současné náladě," uvedl generální ředitel České spořitelny Pavel Kysilka.

Úvěry vzrostly, vklady klesly

Celková bilanční suma České spořitelny ke konci září klesla meziročně o 1,8 procenta na 915 miliard korun.

Celkový objem klientských úvěrů stoupl o 3,5 procenta na 488,2 miliardy Kč díky růstu hypotečních úvěrů a úvěrů podnikatelům a firmám.

Objem klientských vkladů meziročně mírně klesl o 0,7 procenta na 696,36 miliardy Kč. Vklady občanů se zvýšily o 1,7 procenta na 536 miliardy Kč.

Čistý úrokový výnos se spořitelně v meziročním srovnání snížil o 1,5 procenta na 23,1 miliardy korun. Čisté příjmy z poplatků a provizí bance rovněž meziročně klesly, a to o 4,8 procenta na 8,7 miliardy korun. Bance klesly příjmy z platebních operací i z investiční činnosti.

Čistý zisk z obchodních operací meziročně bance vzrostl téměř trojnásobně z 0,6 miliardy Kč na 1,66 miliardy Kč. Výrazně se podle banky zvýšily výnosy z operací s cennými papíry, a to jak s dluhopisy, tak s akciemi. Zvýšily se také výnosy z devizových obchodů.

Všeobecné provozní náklady spořitelny meziročně mírně zvýšila o 0,6 procenta na necelých 14 miliard korun. Rostly personální náklady a klesly ostatní administrativní náklady.

Matce České spořitelny se také daří

Rakouská bankovní skupina Erste Group Bank, která ovládá Českou spořitelnu, zveřejnila také své výsledky.

Ta vytvořila za první tři čtvrtletí roku čistý zisk 597,3 milionu eur (zhruba 14 miliard korun). Firma o tom informovala v tiskové zprávě. Ve stejném období loni byla ve ztrátě 973 milionů eur.

Rozhodující byl pokračující dobrý vývoj na důležitých klíčových trzích v Rakousku, České republice a na Slovensku a určitá stabilizace v Rumunsku, komentoval dosažený výsledek Andreas Treichl, předseda představenstva banky, s jejímiž akciemi se obchoduje také na pražské burze.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru