Ruští záchranáři zatím bezúspěšně pátrají po motorové nákladní loni Amurskoje, která o víkendu zmizela při navigaci v rozbouřeném Ochotském moři severně od Sachalinu.

Obavy o osud plavidla s devítičlennou posádkou zvýšila informace majitelů, že loď převážela náklad zlaté rudy za téměř čtvrt milionu dolarů (4,6 milionu korun). Ruda pochází z dolů, jejichž spolumajitelem je český miliardář Petr Kellner.

Rádiové spojení bylo přerušeno v neděli ráno krátce poté, co loď vyslala nouzový signál u Šantarských ostrovů. Ropný tanker, který operoval nedaleko a přispěchal motorové lodi na pomoc, už plavidlo nenašel.

Vrtulníky nasazeny být nemohly, protože v oblasti je prudký vítr a viditelnost snižuje nízká oblačnost. Původní informaci o tom, že na lodi je 11 lidí, později ruské úřady upřesnily. Státní příslušnost devíti členů posádky neoznámily.

700 tun zlaté rudy

Loď přepravovala 700 tun zlaté rudy ze sibiřského naleziště Avlajakan, které patří těžební společnosti Polimetall. Pětinový podíl firmy patří české skupině PPF finančníka Petra Kellnera, části firmy vlastní ruští miliardáři Alexandr Mamut a Alexandr Něsis.

Podle ruských úřadů loď vyplula z přístavu Kiran v Chabarovském kraji s nákladem zlaté rudy pro Amurský zpracovatelský kombinát.

Záchranáři neztrácejí naději, že loď se podaří nalézt. Kapitán možná v obavě před bouří ukryl plavidlo v některém ze zálivů. Dosavadní pátrání, do něhož se zapojila další dvě plavidla, ale výsledky nepřineslo.

Z množství 700 tun zlaté rudy, kterou Amurskoje přepravuje, lze podle dostupných údajů získat čtyři kilogramy čistého kovu v hodnotě 240 tisíc dolarů.

Mapa
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru