Verdikt Ústavního soudu o zrušení změn stavebního spoření bude mít i bezprostřední dopad na peněženky lidí, kteří mají uzavřeny smlouvy. Stát totiž bude prostřednictvím stavebních spořitelen muset doplatit státní podporu do původní výše, která platila do konce roku 2010.

Stát totiž od ledna zdanil 50procentní srážkovou daní státní příspěvek za rok 2010. Stavební spořitelny ho již obdržely od ministerstva financí a během letošního dubna ho připsaly na účty klientů.

Stavební spořitelny slibují, že klientům stavebních spořitelen připsaný státní příspěvek za loňský rok do plné výše rychle dorovnají. HN to potvrdil šéf největší tuzemské firmy Českomoravské stavební spořitelny Vladimír Staňura.

"Jakmile peníze dostaneme od Ministerstva financí, tak je připíšemu na účty klientů. V této chvíli ale nevíme přesně, kdy příslušnou částku od ministerstva obdržíme," uvedl.

Jeho slova potvrdila mluvčí Modré pyramidy Hana Vaněčková.

50procentní daň příspěvků nebude

Všechny tuzemské stavební spořitelny už během tohoto měsíce připsaly státní příspěvek svým klientům za rok 2010 s 50procentním zdaněním.

Klientům se smlouvami na výši státní podpory 4500 tisíce korun zatím připsaly maximálně 2250 korun, se smlouvami na 3 tisíce korun pak maximálně 1500 korun.

Podle Staňury doplatek v plné výši státní podpory dostanou i klienti, kteří smlouvy ukončili letos nebo během loňského roku. "Dostanou to, na co mají nárok," řekl a podotknul, že závisí na výši klientského vkladu za daný rok. 

 Srovnání hypoték


Porovnejte si hypotéky na trhu a ušetřete na splátkách. Jednoduše online si porovnejte ceny a vyberte si tu nejlepší nabídku.>> Spočítat cenu hypotéky


 

Související