Telekomunikační společnost UPC Česká republika, s.r.o. uváděla v jedné z veřejných zakázek nepravdivé informace. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) chce kabelovou firmu zapsat na černou listinu veřejných zakázek.

Firma by se tak nemohla tři roky účastnit veřejných tendrů. UPC dostala také pokutu 400 tisíc korun. Rozhodnutí úřadu zatím nenabylo právní moci, řekl novinářům v pondělí předseda ÚOHS Petr Rafaj.

UPC se odvolávat podle mluvčího Juraje Gerberyho nebude a pokutu zaplatí.

"Jak jsme již sdělili úřadu, došlo k selhání v přípravě podkladů pro veřejnou zakázku služeb datového centra naším tehdejším zaměstnancem," uvedl Gerbery.

Neodpovídaly reference

Porušení zákona se týkalo veřejné zakázky společnosti NET4GAS, s. r. o., na poskytování služeb datového centra.

UPC Česká republika podle ÚOHS k prokázání technických kvalifikačních předpokladů ve své žádosti o účast předložila a následně doplnila informace o referencích tak, že z trojice realizovaných dodávek dvě neodpovídaly skutečnosti.

"U společnosti Nodus Technologies byl uveden v referenci nepravdivý objem plnění za rok a služby nebyly poskytovány ze dvou datových center, ale pouze z jednoho. U společnosti SuperNetwork, kde i přesto, že neexistoval smluvní vztah mezi těmito dvěma subjekty, uvedl uchazeč (UPC) nepravdivou délku smluvního vztahu i objem plnění z něj plynoucí," uvedl Rafaj.

Na blacklistu veřejných zakázek jsou aktuálně zapsané dvě ostravské firmy Stavoenergo a RESA - sanace a rekonstrukce, spol. s r.o.

Vedle nich chce ÚOHS nechat zapsat ještě karlovarskou GSUS, s.r.o, která podle úřadu předkládala falešné reference v tendru na úklid sídla Středočeského kraje. Firma také dostala půlmilionovou pokutu.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru