Kdo si spoří na penzijním připojištění a není spokojený s výkonem svého fondu, už nemá oficiálně šanci přejít ke konkurenci. To totiž šlo kvůli penzijní reformě jen do konce února letošního roku.

Přesto ale existuje trik, jak zákaz obejít a přejít ke konkurenci ihned. A tisíce lidí této cesty využívají. Jde o možnost přerušit – neboli zakonzervovat – pojistnou smlouvu.

"Od začátku března si u nás smlouvu zakonzervovalo asi 2900 klientů, proti tomu za celý loňský rok evidujeme více než 400 přerušení," uvedla tisková mluvčí ČSOB Pavla Hávová. 

Podobně i zástupci dalších penzijních fondů potvrzují, že od března, kdy už nebylo možné oficiálně přejít ke konkurenci, rychle roste zájem lidí o přerušení smluv. Zatímco loni šlo jen o desítky až stovky případů, letos je to podstatně častější jev.

"V letošním roce se dosud jednalo o dva a půl tisíce klientů, loni to bylo 200 lidí. Všechny naše klienty ale upozorňujeme, že následný převod finančních prostředků do jiného penzijního fondu není po přerušení připojištění možný," uvedl Pavel Trávník, vedoucí úseku penzijního připojištění finanční skupiny AXA. Také v ING Penzijním fondu si letos smlouvu zakonzervovalo už tisíc lidí, loni to nebyly ani dvě stovky. 

Zakonzervovat smlouvu si přitom může každý, kdo si platí penzijní připojištění alespoň tři roky a písemně o to požádá. Když smlouvu přeruší, naspořené peníze se mu dál zhodnocují, jen už na účet neposílá další peníze a nedostává ani státní příspěvek. Za přerušení smlouvy se přitom neplatí.

Vedle toho si pak může založit novou smlouvu u jiného penzijního fondu. Zatímco nyní je možné převést již naspořené peníze na novou smlouvu, po Novém roce to nejspíš už nepůjde. V tomto případě je ale potřeba zjistit si, jaké jsou podmínky přerušení smluv v jednotlivých společnostech, ty se totiž mohou lišit.

 



Jak nejlépe spořit na penzi? 


Porovnejte si výkonnost všech penzijních fondů a uzavřete smlouvu s tím nejvýhodnějším pro Vás. Za stávajících podmínek to je možné už jen do listopadu. 



>> Průvodce penzijním připojištěním


 

Představitelé penzijních fondů ale před přerušením smluv varují. "Vzhledem k neschválené legislativě není jisté, zda po Novém roce bude možné takové smlouvy převádět na aktivní spoření," upozornil Tomáš Matoušek, generální ředitel a předseda představenstva Penzijního fondu České pojišťovny. U té si letos smlouvu zakonzervovalo také zhruba tisíc lidí.

Zakonzervované peníze na penzijním připojištění navíc není možné vybrat jen tak kdykoli. O výplatu ze smlouvy a bez ztráty státních příspěvků může požádat jen ten, kdo dodržel penzijní plán. "Pokud tedy chce účastník vyplatit veškeré své nastřádané prostředky včetně státních příspěvků, musí vydržet do sjednané doby. Hovoříme o hranici šedesáti let. Navíc u starých penzijních plánů nemusí být přerušení penzijního připojištění vůbec umožněno," upozornil Jan Macek z Rentie, divize poradenské společnosti AWD.

Konzervace se tak vyplatí jen některým lidem. "Může být vhodná v případě, že má účastník v úmyslu změnit penzijní fond a stihnout uzavření nové smlouvy ještě letos. Tento způsob je výhodný i ve chvíli, kdy účastník plánuje brzké využití nároku na výplatu penze nebo jednorázového vyrovnání a zároveň ještě uzavře smlouvu za stávajících podmínek," vysvětlil Jan Macek.

Například ti, kteří mají blízko do důchodu a chtějí čerpat výsluhovou penzi, by neměli přerušit současnou smlouvu a založit si novou. U nového penzijního fondu se totiž doba spoření počítá nově od začátku a je potřeba spořit alespoň 15 let, aby člověk měl nárok na výsluhovou penzi.

Pokud nebude mít člověk ještě nárok na penzi, získal by ze spoření jen své úspory a přišel by o všechny státní příspěvky, které měl na účtu původně připsané.