Řidiči by se mohli již tento týden dočkat výraznějšího zlevnění. Mohou za to klesající ceny ropy, když v úterý se  dokonce cena ropa Brent dostala pod psychologickou hranici 100 dolarů za barel, kde byla naposledy letos v lednu. Světové ceny ropy srážejí rostoucí obavy z dopadů řecké krize na banky a evropskou i globální ekonomiku.

A díky tomu padají i ceny pohonných hmot, ty už minulý týden klesly na burze v Rotterdamu, což vedlo k poklesu nákupní - velkoobchodní - ceny českých pumpařů pro tyto dny. U nafty zhruba o 25 haléřů za litr, u benzinu dokonce o 60 haléřů.

Ne každý obchodník a ne každá pumpa ale reagují hned na pokles cen i vlastním zlevněním. Jde o klasickou situaci, kdy si prodejci zvyšují marže, cena pro řidiče neklesá o tolik, jako nákupní cena pump.  

Více by měl zlevnit benzín

Vzhledem k silné konkurenci a ve snaze přilákat co nejvíc zákazníků se však během několika málo dnů k nejnižším možným cenám přidává většina prodejců. 

"Zlevnění v tomto týdnu nicméně bude i nadále tlumit oslabující koruna vůči dolaru. Pokles cen by se ovšem mohl pohybovat až v řádu desetihaléřů. O něco výraznější bude pravděpodobně v případě benzínu," prorokuje analytik společnosti Colosseum Petr Čermák.

Aktuální pokles cen ropy přitom ovlivní burzovní ceny benzinu a nafty ještě tento týden i na rotterdamské burze a tedy velkoobchodní cena pro český trh bude klesat i příští týden. Sami petrolejáři a konkrétní pumpařské firmy odmítají s odkazem na antimonopolní úřad vývoj cen konkrétně předpovídat. Opět ale bude zlevňovat víc benzin než nafta a v příštím týdnu by se ke snížení ceny mohly přidat i ty pumpy, které v těchto dnech ceny ještě drží.

"Současný pokles cen ropy se projeví méně u nafty, protože poptávka po ní - na rozdíl od benzinu - neklesá, je stabilní," vyjádřil se Václav Loula, manažer Benziny a expert České asociace petrolejářského průmyslu, která zastupuje největší prodejce paliv v Česku.

A hned připomíná, že výhodu nižší ceny v Česku může do značné míry eliminovat oslabující koruna vůči dolaru. S benzinem a naftou se v Rotterdamu obchoduje výhradně v dolarech a přepočet burzovních cen na koruny tak u nás někdy koriguje cenu pohonných hmot směrem nahoru nebo jindy zas dolů.

"Všechno záleží na tom, jestli bude pokles cen ropy a paliv na rotterdamské burze setrvalý. Zkrátka jestli jde o trend nebo jen náhodný výkyv," přidává se za menší obchodní firmy a pumpy šéf Společenství čerpacích stanic v ČR Ivan Indráček.

Ropa se bojí evropské krize

Ropa už zlevňovala v průběhu září, kdy Brent zlevnil o více než deset procent, a zaznamenal tak nejvýraznější cenový propad od loňského května. Podle analytiků zatím není důvod k tomu, aby se ropa vrátila k silnému růstu, v budoucnu bude záležet na kvalitě hospodářského růstu ve světě a na kurzu dolaru.

Včera se Brent propadl až na 99,11 dolarů za barel , ale posléze se zase na hranici 100 dolarů za barel vrátila. Důvodem byl i projev šéfa Fedu Bena Bernankeho.

Stejně jako Brent v průběhu úterý zlevňovala i americká ropa WTI, která se dostala až na 74,95 USD za barel, aby se poté vrátila nad 77 dolarů.

Vlivů na na pokles cen ropy je několik. Primární je situace v Evropě a kolem Řecka. Jistý vliv mají ale i zprávy o slabé aktivitě v čínském průmyslu, což svědčí o tom, že zpomaluje i čínská ekonomika. Navíc se poměrně rychle obnovuje těžba ropy v Libyi. "Trh se zaměřuje na rizika nové recese, která by se spustila tlakem na evropský finanční a bankovní systém," řekli agentuře Reuters analytici Goldman Sachs.

Ropu oslaboval i nadále silný kurz dolaru. Euro se drželo v blízkosti pondělních devítiměsíčních minim a dolar stoupl ke koši šesti měn na nové maximum za tři čtvrtě roku.

Vývoj cen ropy

Strach ovládá trhy

Globálních trhů se zmocňuje strach z bankrotu Řecka s vážnými dopady na bankovní systém a celou světovou ekonomiku. Ve výrazném poklesu dnes pokračují akciové trhy.

Silně zadlužené Řecko stále čeká na schválení další části mezinárodní úvěrové pomoci, kterou potřebuje k odvrácení platební neschopnosti. Řecký bankrot by mohl spustit ekonomické krize v dalších evropských zemích. Řecko v neděli oznámilo, že letos ani příští rok nesplní dohodnuté snižování rozpočtového deficitu, které je podmínkou úvěrové pomoci.