Míra nezaměstnanosti ve Španělsku se ve třetím čtvrtletí vyšplhala na rekordních 25 procent z 24,6 procenta v předchozích třech měsících.

Analytici nicméně čekali výraznější nárůst na 25,1 procenta.

Španělský trh práce se potýká s negativními důsledky hospodářské recese. K růstu nezaměstnanosti podle agentury Reuters přispěly rovněž reformy trhu práce, které zaměstnavatelům usnadnily propouštění pracovníků.

Španělský hrubý domácí produkt se ve třetím čtvrtletí podle centrální banky snížil o 0,4 procenta. Ekonomika tak zaznamenala již pátý mezičtvrtletní pokles za sebou. V celém letošním roce počítá vláda s poklesem o 1,5 procenta.

Španělsko se nachází již v druhé hospodářské recesi za poslední tři roky. Na zemi se nyní soustředí velká pozornost finančních trhů, které čekají, zda tamní vláda předloží žádost o finanční pomoc. Žádost by vedla k nákupům španělských dluhopisů Evropskou centrální bankou (ECB) a zřejmě by zmírnila obavy investorů z dluhové krize v eurozóně.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru