Český průmysl se na přelomu roku výrazně neoživí a ekonomika jako celek v letošním roce vykáže pokles reálného HDP meziročně kolem jednoho procenta.

Vyplývá to z průzkumu Svazu průmyslu a dopravy za třetí čtvrtletí mezi téměř dvěma stovkami členských firem.

"Ekonomika je nejslabší za poslední dva roky, nejistota a nedůvěra přetrvává, zakázek zřejmě nepřibude, zaměstnanost mírně klesne. Výsledky sice nejsou zase tak katastrofické, ale současné období a přelom roku bude pro firmy obtížný, bohužel jim k tomu nepomáhá ani stav podnikatelského prostředí," shrnul výsledky průzkumu prezident svazu Jaroslav Hanák.

Pozitivních signálů je podle ředitele sekce hospodářské politiky svazu Borise Dlouhého minimum: například mírný nárůst investičních výdajů a řada signálů alespoň neutrálních, jako je dostupnost úvěrů. Negativními signály zůstávají nejistota, zhoršující se hlavní faktory omezující růst a zhoršující se podnikatelské prostředí. "Nepredikovatelné podnikatelské prostředí je pro firmy smrtelné," podotkl ředitel Svazu chemického průmyslu Ladislav Novák.

Zástupci průmyslových svazů si stěžují zejména na to, že dosud nevědí, jaké budou daňové sazby v příštím roce a na růst cen energie. Hanák kritizoval i poslední návrh ministra financí Miroslava Kalouska, kterým chce v rozpočtu na příští rok ušetřit přes dvacet miliard Kč. "Krácení prorůstových výdajů je pro nás nepřijatelné. Likviduje to konkurenceschopnost české ekonomiky," uvedl. Kalousek chce mj. ušetřit na výdajích na výzkum a vývoj.

Podniky v průzkumu vidí oproti loňskému roku největší zhoršení v udržitelnosti veřejných financí (31 procent), úrovni legislativy a korupci (po 25 procentech), byrokracii (23 procent) a dopravní infrastruktuře (19 procent). Zlepšení v těchto oblastech v průzkumu označily jen jednotky procent respondentů.

Reálné mzdy neporostou

Firmy očekávají v letošním i příštím roce růst mezd stále pod dvěma procenty. Pro letošek jej odhadují na 1,85 procenta, pro příští rok na 1,65 procenta, což je mírně nad odhadem z druhého čtvrtletí. Spotřebitelskou financi předpokládají v příštím roce 2,5 procenta, za tři roky pak 3,07 procenta. Reálné mzdy by tak růst neměly. I nadále očekávají omezenou možnost promítnout růst cen vstupů do výstupů.

Zaměstnanost bude podle podniků v následujících měsících stále mírně klesat. V následujících 12 měsících předpokládají meziroční růst investičních výdajů o 12 procent. Přelom roku ale firmám nepřinese podle jejich odhadu nárůst objemu zakázek, kde v příštích šesti měsících očekávají pokles. Firmy čelí nadále problémům s nedostatečnou poptávkou, zhoršuje se jak ta domácí, tak zahraniční, dodal Dlouhý.