Kdo bude čekat na letišti na zpožděný let alespoň tři hodiny a víc, bude mít nárok na částku až 15 tisíc korun jako odškodnění.

Rozhodl o tom Evropský soudní dvůr, který tím potvrdil své dřívější rozhodnutí. To se ovšem vztahuje jen na  případy, kdy zpoždění nezpůsobily mimořádné okolnosti.

Rozsudek potvrzující nárok na kompenzace upřesňuje nejednoznačný výklad, který tuto problematiku dosud provázel.

Podle pravidel EU lidé mohou žádat v případě zrušení letu o náhradu od 250 do 600 eur. Podle lucemburského soudu EU lze na cestující, kterým byl let zpožděn o více než tři hodiny, nahlížet jako na ty, jimž byl zrušen.

"Na základě tohoto rozsudku se již letecké společnosti nemohou vymlouvat a bezdůvodně odmítat nároky cestujících na finanční náhradu," okomentoval v prohlášení rozeslaném novinářům František Herynk, ředitel společnosti Click2Claim.

Kdyby ale letecký přepravce prokázal, že za zpoždění může "vyšší moc", tedy mimořádné okolnosti, kterým nemohl zabránit a jsou mimo jeho kontrolu, kompenzaci vyplácet nemusí.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru