Ratingová agentura Moody's ve čtvrtek zhoršila úvěrové hodnocení třetí největší italské banky Monte dei Paschi do spekulativního pásma. Upozornila, že banka by mohla potřebovat další státní pomoc.

Monte dei Paschi se tak podle agentury Reuters stala první z pěti systémově důležitých italských bank, jejíž rating klesl pod investiční úroveň.

Moody's snížila rating banky o dva stupně na úroveň Ba2 z dřívějších Baa3. Výhled ratingu zůstává negativní, takže není vyloučeno jeho další snížení.

Monte dei Paschi byla jedinou italskou bankou, která neprošla zátěžovými testy Evropského bankovního úřadu (EBA). Ten koncem loňského roku uvedl, že Monte dei Paschi potřebuje navýšit kapitál o 3,3 miliardy eur (téměř 82 miliard Kč).

"Investoři byli ohledně Monte dei Paschi na pozoru poté, co banka nezvládla zátěžový test EBA," řekl agentuře Reuters nejmenovaný bankéř. "V budoucnosti bude mít tato banka ještě větší potíže při shánění financí," dodal.

Monte dei Paschi již v červnu požádala o státní úvěrovou pomoc v objemu 1,5 miliardy eur, kterou ještě musí schválit Evropská unie. V roce 2009 získala banka státní pomoc 1,9 miliardy eur.

Pokud by k tomu opravdu došlo, mohlo by to opět spustit paniku na finančních trzích. Zejména zahraniční investoři by tímto krokem byli jistě znervózněni.

Dalo by se předpokládat, že by se snížila poptávka po italských dluhopisech, což by zvýšilo jejich výnosy. Ty se ale nyní pohybují v relativně bezpečném pásmu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru