Po roce a půl od odchodu někdejšího ombudsmana Českých drah Petra Fejka s devítiměsíčním platem vychází podle MF Dnes znovu najevo, že dráhy své nejvyšší manažery zajišťují bez ohledu na to, jakých výsledků dosáhnou.

Státní nákladní dopravce ČD Cargo bude muset svému bývalému šéfovi Gustavu Slamečkovi, který na svou funkci rezignoval po tlaku odborů i vedení drah, vyplatit zhruba pět milionů korun.

Mluvčí ČD Cargo Jakub Ptačinský tehdy uvedl, že odchodného ani dalších benefitů se Slamečka nedočká.

Slamečka sice odešel bez odstupného, podle smlouvy má ale nárok na konkurenční doložku v podobě 12 měsíčních platů, píše deník a dodává, že podle jeho informací se Slamečkův měsíční plat pohyboval kolem 400 000 Kč.

Doložka v praxi: z ČD Cargo do SŽDC

Konkurenční doložku má i například bývalý provozní ředitel ČD Cargo Jiří Špička, kterého vyšetřuje policie. Ten má nárok na deset platů, ale krátce po jeho odchodu z ČD Cargo ho šéf Správy železniční dopravní cesty Jiří Kolář jmenoval náměstkem pro řízení provozu bez výběrového řízení.

Během dvou a půl roku se v čele ČD Cargo vyměnili tři šéfové, každý odešel s podobnou konkurenční doložkou. Dráhy doložku vysvětlují obavami, aby manažeři nevynesli ven citlivé informace.

Slamečka na svou funkci rezignoval počátkem října v souvislosti se zhoršujícími výsledky hospodaření firmy. Za Slamečkova působení ČD Cargo totiž opět spadlo do reálné ztráty - v pololetí vykázalo zisk jen díky tomu, že rozpustilo rezervy vytvořené za působení Jiřího Vodičky a odložilo některé investice, aby se neprojevily v nákladech.

Výhled, který vedení společnosti představilo koncem září, předpokládá prohloubení ztráty za letošní rok na 233 milionů korun z loňské ztráty zhruba 60 milionů.

Slamečka, jenž se v roce 2011 stal Manažerem roku v oboru doprava (soutěž vyhlašuje Svaz průmyslu a dopravy ČR, Česká manažerská asociace a Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR), tvrdí, že za propad nemůže management, ale krize.

Slamečka má blízko k Dalíkovi s Topolánkem

Bývalý ministr dopravy Slamečka vystřídal od Topolánkovy vlády několik důležitých postů ve státní správě.

Byl šéfem státního fondu, ze kterého se financuje výstavba silnic a dálnic, až do nynějška měl na starosti nákladní dopravu na české železnici.

Gustav Slamečka již několik let žije s Janem Novákem, exšéfem Úřadu vlády ČR, v době, kdy byli premiéry Mirek Topolánek a Jan Fischer. Fischerovi nyní dělá poradce v prezidentské kampani. Novák zase byl svého času spolužákem Topolánkova poradce Marka Dalíka.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru