Kvůli změnám nemocniční sítě v Česku chtějí odbory mimořádné jednání tripartity. Ministerstvo zdravotnictví považuje síť nemocnic v zemi za příliš rozsáhlou a chce ji zeštíhlit. Odboroví předáci si ale stěžují, že necelé tři měsíce před koncem roku není jasné, jak by měla nemocniční síť v Česku vypadat.

Chtějí kvůli tomu mimořádné jednání s vládou a zaměstnavateli.

Nemocnicím ke konci roku vyprší smlouvy se zdravotními pojišťovnami o hrazení péče, nové zatím nemají.

Nemocniční síť bude řidší

Zrušit by se podle ministerských plánů mohla od příštího roku lůžka, nemocniční oddělení i celé nemocnice. Přispět by k tomu mohly právě nové smlouvy se zdravotními pojišťovnami.

Odboráři, asociace menších nemocnic, rada postižených i svaz pacientů situaci kritizují to, že zdravotnická zařízení smlouvy na příští rok ještě nemají a nevědí, jakou péči vlastně budou poskytovat. Obávají se zhoršení zdravotní dostupnosti.

Podle odstupujícího ministra práce Jaromíra Drábka (TOP 09) se jednání o nemocnicích uskuteční v širším kruhu. Zúčastnit by se ho měl premiér, několik ministrů, odboroví předáci i šéfové zaměstnavatelských svazů.

Termín zatím není znám. Stanoví ho předsednictvo tripartity.

Odbory stojí o to, aby se jednání účastnil hlavně ministr financí. Důvodem je chystané zvyšování daně z přidané hodnoty. "Zhoršení v oblasti zdravotnictví a sociální péče nastoupilo už po letošním zvýšení DPH," uvedl šéf odborového svazu KOVO Josef Středula.

Plénum tripartity se v úterý sešlo po sedmiměsíční přestávce.

Odbory jsou také proti zvyšování DPH

Středula také varoval před plánovaným zvýšením sazeb DPH. Podle něj se peníze na daních nevyberou, protože se řada subjektů vyhýbá povinnosti daně odvádět.

Vládní stabilizační balíček, který obsahuje vyšší DPH a další změny posilující státní rozpočet, odmítla šestice poslanců ODS. Vláda ho poté předložila ve stejném znění a spojila s ním důvěru. S rebely nyní vedení ODS o balíčku vyjednává.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) v pondělí uvedl, že na kompromis růstu DPH je připraven. Bude prý ale žádat od koaličního partnera záruky právě pro přijetí penzijní reformy a církevních restitucí.

Zachování současné základní sazby DPH by podle Kalouska znamenalo ve státním rozpočtu výpadek zhruba deseti miliard Kč.

Komplikace ohledně výše DPH se nelíbí zaměstnavatelům, kteří si na úterní tripartitě stěžovali, že dva a půl měsíce před koncem roku stále nevědí, jak budou vypadat sazby DPH v příštím roce.

"Plně rozumím těm výtkám, které strana zaměstnavatelů vznáší. Protože pokud ještě v polovině října není jasné, jaké budou sazby daně z přidané hodnoty od 1. ledna příštího roku..., tak to je situace, která je velmi špatná," řekl odstupující ministr Jaromír Drábek.

Podle něj však situaci nezavinila vláda, ale skupina rebelujících poslanců ODS, která ve sněmovně zabránila zvýšení sazeb DPH o procentní bod v obou sazbách na 15 a 21 procent.

Premiér Petr Nečas tak v pondělí představil kompromisní návrh na zvýšení spodní sazby o procentní bod na 15 procent při zachování horní dvacetiprocentní sazby.