Kdo odchází do penze s průměrným důchodem, měl by mít k dispozici další alespoň čtyři tisíce korun měsíčně. Jen tak je možné vyrovnat rozdíl mezi průměrnou penzí ve výši 10 740 korun a patnácti tisíci korunami, které jsou podle průzkumů nyní třeba k relativně spokojenému stáří.

Tato data víceméně odpovídají odhadu odborníků, podle nichž by měl mít penzista v důchodu k dispozici částku odpovídající třem čtvrtinám jeho posledního čistého příjmu. Vyjdeme-li z aktuálních dat, je to podobné, jde o 15 014 korun.

Výpočty kolik a jak dlouho je třeba spořit na důchod, nejsou jednoduché. Údaje, z nichž lze dlouhodobě vycházet, jako průměrná mzda, průměrná inflace a další ekonomická data, nemusejí být přesné. Podle odborníků by měl mít ale každý, kdo nyní odchází do důchodu, naspořeno alespoň půl až milion korun. U mladších je tento propočet složitější, mělo by ale jít přibližně o dvojnásobek.

Podle názoru partnera poradenské firmy Mazars Petra Frische by tak měl mít Čech ve věku 25 let k dispozici na důchod asi 1,78 milionu korun, třicetiletý přibližně milion a půl, padesátiletý asi milion a šedesátník tři čtvrtě milionu. Tyto výpočty vycházejí z předpokladu, že státní důchod bude v nejlepším případě odpovídat dnešním průměrným důchodům.

Obavy z chudého stáří u Čechů sílí. Penzijním fondům letos přibylo přes 88 tisíc klientů - čtěte ZDE

Jde ale o příklad, věk pro odchod do penze, inflace i zhodnocení úspor se mohou měnit. Znovu se nicméně potvrzuje, že čím dříve spoříte na důchod, tím menší částka to měsíčně je.

 

Čeští důchodci jsou přitom z 95 procent závislí na penzi od státu, což je neúnosné. A ta může v budoucnu kvůli finanční situaci státu klesat. Dříve přispívali podle ministerstva práce a sociálních věcí na jednoho důchodce čtyři zaměstnanci, nyní dva a za 30 let má být počet důchodců a pracujících stejný.