Advokát obviněného bývalého policejního prezidenta Petra Lessyho Tomáš Sokol se obrátil na Vrchní státní zastupitelství v Praze. Nelíbí se mu, že Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), která proti někdejšímu šéfovi sboru trestní řízení vede, vyslechla dva klíčové svědky bez přítomnosti advokáta.

Lessy čelí od konce srpna obvinění ze zneužití pravomoci úřední osoby a pomluvy. Bývalý šéf policie podle GIBS předal loni 6. září své mluvčí dokumenty očerňující náměstka zlínské krajské policie Jaroslava Vaňka v souvislosti s kauzou takzvaného Toflova gangu, aby je dala jednomu z novinářů. Hrozí mu až tříleté vězení.

Obvinění bylo podle Sokola Lessymu doručeno 29. srpna, o den později v poledne právník posílal na inspekci plnou moc k zastupování někdejšího policejní prezidenta. Poté mu však bylo sděleno, že novinář i mluvčí již byli vyslechnuti.

"To znamená, že v nějaké době řekněme od poledne 29. srpna do poledne 30. srpna, což je postup, se kterým já jsem se nikdy nesetkal," uvedl advokát.

Vyšetřovatelé problém nevidí

Podle něho je to hrubý zásah do práva na spravedlivý proces, dozorující žalobce ani vyšetřovatelka v tom však prý problém nevidí. "Myslím si, že je nesmysl něco takového dělat. Já jsem to nezažil za 30 let ani od Státní bezpečnosti," prohlásil Sokol.

Dodal, že Lessymu v současné chvíli tento postup inspekce nijak v zásadě neubližuje. V případě podání obžaloby by to však podle něho mohl být důvod k vrácení věci k došetření. "Pokud to bylo takto, tak je to zcela evidentní snaha potlačit obhajobu," řekl známý advokát Jaroslav Ortman.

Bývalý šéf policie se hájí tím, že v den, kdy měl podle inspekce spáchat trestný čin, byl v Ostravě vyzvednout syna, který havaroval na motorce, z nemocnice. Lessy skončil ve funkci po devatenácti měsících, v čele policie jej nahradil jeho bývalý náměstek Martin Červíček.