Které zprávy dnes doporučuji sledovat:

Vláda bude jednat o finanční ústavě, která omezuje zadlužení

Česká bankovní asociace má říct svůj odhad, kdy může nastat oživení ekonomiky

Ministerstvo průmyslu a obchodu představí takzvaný Seed fond pro začínající podnikatele

Ministerstvo financí zveřejní údaje o vývoji státního dluhu za třetí čtvrtletí

Vyprší termín, do něhož měla být dokončena jednání o spojení evropské společnosti EADS, která je mateřskou firmou výrobce letadel Airbus, a britskou zbrojovkou BAE Systems. Pokud nebude dohody dosaženo, spojení se neuskuteční.

Americká centrální banka (Fed) zveřejní pravidelnou situační zprávu o vývoji ekonomiky, takzvanou Béžovou knihu.

Naši investici v České republice ničí černý trh s benzinem, tvrdí šéf PKN Orlen

PKN Orlen se nechystá prodat Unipetrol, dceřinou společnost Orlenu v Česku, říká generální ředitel ropného koncernu Krawiec. Varuje přitom, že ziskovost Unipetrolu snižuje černý trh s pohonnými hmotami a spory se státem vlastněnou firmou Mero.

Pokud by PKN Orlen zaznamenal, že je boj se šedou ekonomikou v Česku úspěšnější, začal by uvažovat o zvýšení počtu čerpacích stanic.

Více si přečtěte ZDE, celý rozhovor najdete ve středečním vydání Hospodářských novin

MMF: Hlavní hrozbou pro finanční stabilitu je krize eurozóny

Dluhová krize eurozóny je podle Mezinárodního měnového fondu (MMF) hlavní hrozbou pro globální finanční stabilitu. Fond dnes ve své zprávě vyzval evropské politiky, aby prohloubili finanční i fiskální vazby v rámci eurozóny. Podle MMF by to posílilo důvěru ve světový finanční systém.

Hamé už nesmí používat název marmeláda

Potravinářská společnost Hamé neuspěla u Evropské komise se svou žádostí o zařazení "Marmelády meruňkové", "Marmelády jahodové" a "Marmelády linecké" na seznam tradičních zaručených specialit Evropské Unie. Název marmeláda se smí podle EU používat jen pro výrobky z citronů a pomerančů, vše ostatní je džem. Komise to Hamé oznámila v úterý, píše Mladá fronta Dnes (MfD).

Stock kvůli půlmiliardové ztátě zvýší základní kapitál

Největší česká likérka Stock Plzeň se chystá zvýšit základní kapitál. Loni totiž dosáhla ztráty 487,4 milionu korun. Při jejím zaplacení z firemních zdrojů by neuhrazená ztráta stále přesahovala polovinu základního kapitálu firmy. Informuje o tom deník E15.

Loňskou ztrátu způsobil především odpis oceňovacího rozdílu, který činil 356,1 milionu korun, k nabytému majetku při pět let staré akvizici Stocku americkou investiční společností Oaktree Capital Management. Příčinou je i dřívější kapitálová struktura firmy, která byla tvořena z velké části dlouhodobými úvěry v cizích měnách.

Stock loni zvýšil provozní zisk o 17 procent na 54,2 milionu korun, prodal 27,5 milionu litrů lihovin, export činil 5,26 milionu litrů.

Americké i japonské akcie v minusu

Americké akcie klesaly třetí den v řadě - index Dow Jones ztratil 0,81 %, S&P 500 oslabil o 0,99 %. Technologický Nasdaq je slabší dokonce o 1,52 %.

V relativně významném poklesu je před závěrem obchodování i japonský Nikkei, který ztrácí okolo 1,7 %.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru