Pro ropu by v následujících šesti měsících měla být nejdůležitější slabá výkonnost světové ekonomiky, která by měla tlačit její cenu směrem dolů.

"Proti tomuto vlivu bude ale působit trvající chaotická situace na Středním a Blízkém východě, která může způsobovat občasné nárůsty ceny a v případě vyhrocení krize i podstatný růst ceny ropy," říká v anketě HNByznys index analytik České spořitelny Luboš Mokráš.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

U zlata by ale měl dominovat vliv uvolněné měnové politiky hlavních světových centrálních bank, který by měl podporovat růst jeho ceny.

"Zlato má stále potenciál k růstu. Nyní se zastavilo na rezistenční úrovni, ale může dosáhnout nových maxim," tvrdí například Michal Valentík, hlavní investiční stratég ČP INVEST.


Luboš Mokráš - kde bude zlato a ropa za měsíc?

Zlato - 1800 USD/o.z. ; Ropa brent - 105 USD/brl

Luboš Mokráš - kde bude zlato a ropa za půl roku?

Zlato - 2000 USD/o.z. ; Ropa brent - 110 USD/brl.


Spekulativní investor má podle něj v případě zlata vyčkat na proražení hladiny 1800 dolarů. Až pak vstoupit do pozice. "To samé platí i o akciích těžařů tohoto kovu. Dále se mi jeví zajímavý těžaři železné rudy a výrobci oceli. Tento sektor si více jak rok prochází poklesem a dané společnosti jsou levné," doplňuje Valentík.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru