V pondělí začal fungovat stálý záchranný fond eurozóny (European Stability Mechanism - ESM). Jde o klíčový nástroj k boji s dluhovou krizí, který bude moci půjčovat až 500 miliard eur (12,5 bilionu korun).

ESM bude moci přímo rekapitalizovat banky v potížích, což umožní, že se nebude zhoršovat zadlužení daného státu. Podmínkou ale je vytvoření nového bankovního dohledu. Ten by měl dát nové pravomoci Evropské centrální bance. O dohledu se ale zatím teprve jedná.

"Spuštění ESM představuje historickou etapu v budování měnové unie," prohlásil šéf Euroskupiny a lucemburský premiér Jean-Claude Juncker. Eurozóna je podle něj od nynějška chráněna "stálou a účinnou ochranou zdí".

Kdo dá do ESM

 

(v mld. eur)

Rakousko 19,48 

Belgie 24,34 

Kypr 1,37 

Estonsko 1,30 

Finsko 12,58 

Francie 142,70 

Německo 190,02 

Řecko 19,71 

Irsko 11,14 

Itálie 125,39 

Lucembursko 1,75 

Malta 0,51 

Nizozemsko 40,02 

Portugalsko 17,56 

Slovensko 5,77 

Slovinsko 2,99 

Španělsko 83,32 

Celkem 700,00 

 

Fond bude moci nakupovat dluhy států, aby snížil sazby na trzích. Podobně jako jeho předchůdce EFSF si bude také moci na trzích půjčovat peníze, aby je pak sám mohl půjčit zemím v problémech za výhodnějších podmínek, než jaké by byly pro takový stát dostupné na trhu.

ESM měl začít fungovat už na počátku října, avšak jeho spuštění se zpozdilo kvůli pokusu zablokovat jeho ratifikaci u německého ústavního soudu. Ten nicméně 12. září dal ratifikačnímu procesu zelenou.

K dispozici bude mít ESM 500 miliard eur, k nimž je však třeba dodat ještě zhruba 200 miliard eur zbývajících v EFSF. ESM bude založen na tom, že 80 miliard eur tam státy eurozóny dají přímo v hotovosti, zbytek bude ve formě garancí.

Rozhodovat se v ESM bude na základě váhy jednotlivých příspěvků. To bude znamenat, že největší přispívatel, kterým je Německo, bude moci rozhodnutí zablokovat, bude-li chtít.

Eurokomisař pro hospodářské a měnové záležitosti Olli Rehn připomněl, že před dvěma a půl roky žádný takový nástroj, jaký nyní představuje ESM, Evropa neměla. "Posouváme se vpřed a vybavujeme ekonomickou a měnovou unii významným stavebním kamenem," řekl. "Nikdo není na zábavě, ale jsem nyní méně pesimistický než na jaře," dodal v reakci na spuštění ESM.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru