Zkušený a bohatý klient si může koupit akcie společnosti ČEZ, Apple nebo třeba McDonald’s. Když ale nemá například sto milionů korun, je diverzifikace jeho portfolia nedostatečná. Fondy naopak dokážou široce rozložit riziko zásluhou jediné, často relativně malé investice, říká náměstek generálního ředitele Investiční kapitálové společnosti Komerční banky Pavel Hoffman.

HN: Zájem českých investorů o podílové fondy dál klesá. Proč?
Podle objemu spravovaných peněz to tak skutečně vypadá. Místo dřívějšího sbírání velkých částek od malého počtu klientů se ale správci fondů po finanční krizi snaží získávat menší částky od velkého počtu zákazníků. Nikdo neví, jak se budou trhy vyvíjet, ale když klient investuje pravidelně, je vhodná doba pro investici dnes i zítra.

K poklesu výše spravovaných aktiv přispěl i fakt, že investoři méně využívají fondy peněžního trhu. Příčinou je minimálně stejný výnos některých depozitních účtů (například spořicích účtů, pozn. red.). Stále se navíc srovnáváme s minulými roky. Naše společnost má například letos splatné zajištěné a garantované fondy za 2,5 miliardy korun. Vznikly před krizí a není lehké nahradit je novými. Doba je zlá, alespoň podle médií, což nepřeje velkým investicím. I akciové fondy se tak prodávají méně než dříve.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru