Francouzská společnost Areva nesplnila požadavky veřejné zakázky na stavbu bloků Temelín 3 a 4, ČEZ musel tohoto uchazeče vyřadit. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

ČEZ v pátek oznámil společnosti Areva, že nenaplnila v nabídce zákonné požadavky na stavbu dvou bloků v lokalitě jaderné elektrárny Temelín. Společnost Areva nesplnila ani další definovaná vylučovací kritéria.

Jelikož tendr probíhá podle zákona o zadávání veřejných zakázek, její nabídka musela být z dalšího řízení vyloučena.

ČEZ přesně a detailně specifikoval společnosti Areva důvody pro vyřazení její nabídky, jde o důvody jak obchodní, tak i zákonné a jsou zásadního charakteru, uvedla firma.

Názor ekonoma

Historicky je dokázána vazba mezi počtem nabídek a vítěznou cenou v tendrech, tento případ je ale dost specifický a je to i boj různých světů o jednu z mála staveb v tomto oboru. Domnívám se, že i tak bude tlak na konečnou cenu veliký. Navíc stále existuje možnost odvolání, kterou konsorcium nepochybně využije a osobně je to pro mě překvapení, které může být ještě pozměněno.

Jan Procházka, Cyrrus

Vzhledem k tomu, že uchazeč má právo podat námitky vůči tomuto rozhodnutí, mohou být konkrétní důvody veřejnosti sděleny až poté, co proběhnou veškeré možnosti případného odvolání, tak, aby byla naplněna korektnost tendru.

Jak pro IHNED.cz upřesnil mluvčí ČEZ, Areva může podat námitky jak k ČEZ, tak k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. "Problematickou část nicméně již v rámci výběrového řízení měnit nemůže," vysvětluje Kříž.

"Areva má nyní 15 dnů na odvolání, na které jsme povinni do 10 dnů reagovat, následně mohou během 10 dnů podat námitku na zadavatele u ÚOHS, který má 60 dní na její vyřízení."

Areva se odvolá. Věří, že kritéria splnila

"Na základě oznámení společnosti ČEZ týkající se účasti společnosti AREVA v temelínském tendru, podá AREVA námitku proti tomuto rozhodnutí v souladu s pravidly stanovenými v zadávacích podmínkách," uvedla francouzská firma v tiskové zprávě.

"Společnost AREVA pevně věří, že splnila všechny zadávací kritéria a je připravena řešit otázky vznesené společností ČEZ. Jsme přesvědčeni, že pro ČEZ máme tu nejkonkurenceschopnější nabídku a náš závazek k projektu dokončení Temelína zůstává nezměněn."

Info

Areva chtěla v Temelíně uplatnit dva reaktory o celkovém výkonu 3300 megawattů, což jsou mnohem větší zdroje, než které nabízela konkurence. Ostatní dva uchazeči chystají dvojici reaktorů s výkonem kolem 2200 MW. Odborníci poukazují na to, že v Česku je nadbytek elektřiny a po dokončení Temelína v roce 2025 nebude po energii ze zdroje nad 3000 MW poptávka.

Kříž nepředpokládá, že by případné odvolání Arevy k ÚOHS mohlo vést k nějakému zpoždění tendru.

U ostatních uchazečů zatím nebylo shledáno, že by v některých bodech nesplnili požadavky zadavatele, uvádí ČEZ.

V tendru tedy zůstávají dva účastníci: americko-japonská firma Westinghouse a česko-ruské konsorcium firem Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress.

Náklady na dostavbu temelínské elektrárny se odhadují na 200 až 300 miliard korun, přičemž stavba třetího a čtvrtého bloku Temelína má být hotova nejpozději v roce 2025.

Expert: Areva vybrala špatný reaktor

Podle Radka Škody, odborníka na jadernou energetiku, se vyřazení Arevy čekalo.

"Firma Areva měla v ČR velké šance, její reaktory Kerena a Atmea1 by byly pro naši energetiku ideální. Bohužel zvolila do nabídky reaktor typu EPR, který je jiné třídy než u americké i ruské konkurence," zdůvodňuje vyřazení z tendru Škoda.

"Odpadnutí uchazeče zjednoduší proces vyhodnocování, ale vyjednávací pozice ČEZu se tím, jen se dvěma uchazeči, zhorší. Areva má dohodu o spolupráci s Ruskem a dodává pro ně komponenty Škoda JS, tedy není ze hry venku úplně a její výrobky se stále v Temelíně mohou objevit," dodává Škoda.

Blog Radka Škody na HN Dialog najdete zde.