Novinář a komentátor časopisu Forbes Paul Johnson nabádá, abychom nezapomínali, že nehledě na bouřlivý rozvoj Číny je Rusko "z vojenského hlediska mnohem silnější než Čína a v určitém smyslu dokonce i silnější než USA". Podle něho má Rusko "největší jaderný arzenál na světě". A Putin tyto strašné zbraně osobně kontroluje.

Podle informací pozorovatelů zřejmě chrání Putina tolik lidí, kolik chránilo i paranoidního Stalina v posledních letech - kolem 250 000 pracovníků zvláštních služeb.

Rezidencí má Putin přibližně taky stejně, jako měl Stalin - dvě desítky. Rozdíl je v tom, že některé Stalinovy rezidence byly tajné, zatímco Putinovy jsou všechny, alespoň se tak domníváme, známy. Samozřejmě je zcela možné, že má i jiné, které jsou určené k použití v době války nebo pro mimořádné situace.

Podle Johnsona nezajímaly Stalina peníze a luxus. Například obvykle spal na gauči. Oproti tomu Putin miluje bohatství.

"Putin rád hromadí majetek, i když je krajně nevkusný," píše Johnson. Putin je například hrdý na svoji kolekci hodinek, která má odhadem hodnotu více než 600 000 dolarů. Jeho vila na břehu Černého moře má hodnotu kolem miliardy dolarů a je vybavena všemožným drahým zařízením. Má také jachtu v hodnotě kolem 50 milionů dolarů a desítky letounů.

Autor nachází ještě jeden rozdíl mezi Putinem a Stalinem. Stalin plně kontroloval telefonickou síť, a to včetně tajných sítí používaných KGB. Ani šéf jeho tajné policie Lavrentij Berija si nemohl zatelefonovat, aby to Stalinovy bezpečnostní síly nevěděly.

Dnes takový monopol na komunikace neexistuje. Případní "spiklenci se mohou proti Putinovi domlouvat", aniž by o tom on věděl.

Putin zřejmě řídí svoji propagandistickou mašinerii a v tisku se objevují jeho kuriózní příběhy se zvířaty. Tím se Stalin nikdy nemusel obtěžovat. Veškerá publicita byla tehdy v rukou státu.

Nakonec Putina odstraní někdo z jeho soupeřů, ale Putin neodejde bez boje, pouští se na závěr do prognóz Paul Johnson a nevylučuje, že to může být i vražda.