Jihokorejský výrobce elektroniky Samsung Electronics ve třetím čtvrtletí téměř zdvojnásobil provozní zisk na rekordních 8,1 bilionu wonů (140 miliard korun). Tržby stouply o více než čtvrtinu na 52 bilionů wonů. Vyplývá to z předběžných údajů, které firma zveřejnila.

Akcie Samsungu na korejské burze v pátek vzrostly jen nepatrně o 0,07 %.

Samsung je podle agentury AP největším výrobcem mobilních telefonů, televizorů a paměťových čipů na světě. Oficiální výsledky hospodaření za třetí čtvrtletí představí firma 26. října.

Makléřská společnost Nomura Securities odhadla, že Samsung ve třetím čtvrtletí zvýšil prodej chytrých telefonů na 60 milionů kusů z 50 milionů ve druhém čtvrtletí.

"Chytré telefony stojí za rekordním ziskem," uvedl jeden z analytiků firmy IBK Securities.

Většina analytiků nicméně předpokládá, že ve čtvrtém čtvrtletí zisk Samsungu klesne kvůli nižší poptávce po čipech a vyšším marketingovým výdajům.

Samsung na trhu s chytrými telefony soupeří s americkým konkurentem Apple. Firmy vedou od loňského dubna řadu právních sporů ohledně patentů souvisejících s chytrými mobilními telefony a počítačovými tablety. Právní bitvu odstartovala společnost Apple, když obvinila Samsung, že "otrocky" kopíruje její přístroje iPhone a iPad. Samsung na to reagoval žalobami na Apple.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru