Dvě španělské investiční společnosti Alteco a MAG Import vyhlásily bankrot, který je jedním z největších v historii Španělska. Bankrot firmy oznámily poté, co banka odmítla refinancovat jejich úvěr 1,6 miliardy eur (přes 40 miliard Kč).

Obě firmy vlastní podíl 31 procent v největší francouzské realitní společnosti Gecina. Akcie Geciny ve středu ztratily pět procent.

Společnosti oznámily, že do dnešního dne plnily své závazky a splácely syndikátní úvěr. Snažily se ale o refinancování úvěru, které podporovaly další banky ze skupiny, jedna z nich však refinancování odmítla.

Největší napojení na úvěr mají španělské banky Popular, Bankia, NCG, francouzská Natixis a Royal Bank of Scotland.

Alteco a MAG Import vlastní bývalí realitní magnáti, rodina Solerů a Joaquin Rivero, který je také předsedou představenstva a akcionářem španělské realitní firmy Metrovacesa.

Ta je dalším hlavním akcionářem firmy Gecina s podílem 26,8 procenta, kvůli výměně dluhu za akcie však firmu Metrovacesa nyní kontrolují španělské banky.

 

Stavební a realitní sektor kdysi bývaly hlavním pohonem růstu španělské ekonomiky, kvůli krizi se však dostaly do problémů a mnoho firem z odvětví skončilo. Španělské banky již odepsaly stovky milionů eur kvůli ztrátám z investic do realit a nyní čekají na peníze ze záchranného fondu eurozóny.

Gecina má tržní kapitalizaci pět miliard eur a spravuje majetek, včetně kanceláří, bytů, studentských ubytoven a zdravotnických zařízení, za 11 miliard eur, napsala agentura Reuters.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru