Ministři ve středu na jednání vlády dostali za úkol zpracovat opatření, jež omezí černý trh s alkoholem.

Prodejci by například měli mít pro prodej lihovin koncese, které získají po splnění předem definovaných podmínek.

Pod jednu instituci by se také měly sjednotit orgány, které budou kontrolovat kvalitu prodávaných lihovin. Po jednání kabinetu to řekl premiér Petr Nečas.

Postup zavedení koncesí pro prodej alkoholu má vypracovat ministerstvo průmyslu a obchodu. Podle Nečase musí systém definovat jasné podmínky, za kterých bude pro udělení koncese nárok.

Stanovení přesných kriterií má zamezit vzniku korupčního prostředí, ve kterém by úředník mohl říkat, komu koncesi dát, a komu ne, uvedl premiér. "Nesmí tím vzniknout byrokratický systém," řekl Nečas.

Sjednocením kontrolních orgánů se bude zabývat ministerstvo zemědělství. Nyní jsou rozděleny kompetence hygienické služby, zemědělské a potravinářské inspekce, obchodní inspekce a podobně.

Ministerstvo financí bude řešit zpřísnění kontrol trhu s metylalkoholem a zavedení sankcí za ztrátu kolků na lahvi. Ministerstvo spravedlnosti má provést revizi trestního zákoníku v oblasti trestných činů souvisejících s nelegální výrobou a distribucí lihovin.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Omezením černého trhu s alkoholem se budou zabývat také rezorty zdravotnictví a vnitra. Stát k jednání přizve také Unii výrobců a dovozců lihovin, Potravinářskou komoru a další odborné skupiny. Návrhy konkrétních opatření mají být vypracovány 17. října.

Podle Nečase na území ČR budou probíhat mimořádné kontrolní akce, které se zaměří na nelegální výrobu a prodej alkoholu. Vznikne také informační kampaň o nebezpečích při konzumaci tvrdého alkoholu. "Budoucí konzumenti by měli mít dostatek informací o tom, co vše alkohol způsobuje, jaká jsou rizika a jak se jim vyvarovat," dodal Nečas.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru