Václav Říha se mnoho let věnoval obnovitelným zdrojům, tedy výrobě energie ze slunce, vody a větru. Časem ale přišel na to, že to jsou jen doplňkové zdroje, protože sluneční elektrárny dávají energii, jen když svítí slunce atd.

Sám teď za pravý obnovitelný zdroj považuje konopí, které vyroste každým rokem a dá se skladovat. A od roku 2005, kdy na Příbramsku založil firmu Hemp Production, se snaží o renesanci pěstování technického konopí v Česku.

"Vlastně bychom se jen vrátili k tomu, co konopí dávalo už v minulosti. To znamená jídlo, teplo, ošacení," vysvětluje v rozhovoru pro IHNED.cz.

Bohužel v Česku jsou podmínky pro pěstování konopí značně ztíženy. Ne legislativou, chybí tu zejména závod na zpracování stonku této rostliny, který by měl pro zemědělce větší ekonomický přínos.

"V Česku by byla skutečně potřeba podpora pro pořízení tírenské technologie," říká Říha.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.