Gustav Slamečka v úterý rezignoval na funkci předsedy představenstva ČD Cargo. Vedení dopravce opustí k 8. říjnu. Novinářům to řekl mluvčí mateřských Českých drah Radek Joklík.

Na volný post bude vypsáno výběrové řízení. Kromě Slamečky dnes vedení společnosti opustil také člen představenstva Roman Vallovič a naopak byl valnou hromadou do představenstva ČD Cargo zvolen generální ředitel Českých drah Petr Žaluda.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Slamečka byl špatným hospodářem

"Výhled hospodaření ČD Cargo není v souladu s představou mateřské společnosti," popsal důvody Slamečkova odchodu Joklík.

Tento výhled, který vedení společnosti představilo koncem září, předpokládá prohloubení ztráty za letošní rok z loňských 60 milionů na 233 milionů korun. Slamečka vedení společnosti opustí po dohodě s představenstvem drah, které vykonává roli valné hromady ČD Cargo.

Nový šéf ČD Cargo, který společnost po Slamečkovi povede z pozice výkonného ředitele, bude vybrán ve standardním výběrovém řízení. Kdo nákladního dopravce povede do doby výběru nového šéfa, zatím podle Joklíka rozhodnuto není.

Spekuluje se ale především o tom, že by to měl být právě Žaluda. Jeho dnešní jmenování členem představenstva ČD Cargo má údajně urychlit proces centralizace některých činností v rámci Skupiny ČD a přípravy strategického holdingu po vzoru rakouských nebo německých drah.

Dobeš bude situaci v ČD Cargo sledovat

K rezignaci Gustava Slamečky se už vyjádřil i ministr dopravy Pavel Dobeš.

,,Rozhodnutí pana Gustava Slamečky plně respektuji. Tímto mu děkuji za odvedenou práci. Situaci v ČD Cargo jsem sledoval a i nadále se budu touto problematikou zabývat," zaslal novinářům své vyjádření Dobeš.

O odchodu Slamečky se v kuloárech mluvilo už delší dobu v souvislosti se zhoršujícími se výsledky hospodaření firmy.

ČD Cargo, dceřiná společnost Českých drah, zaměstnává zhruba 9500 lidí. Loni výnosy firmy z nákladní dopravy vzrostly o dvě procenta na 14,3 miliardy korun.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru