Španělsko je připraveno v brzké době požádat eurozónu o pomoc se splácením dluhů. Agentuře Reuters to řekli nejmenovaní evropští představitelé. Německo však naznačilo, že Španělsko by se mělo snažit obejít bez takovéto pomoci.

"Španělé trochu váhali, nyní jsou ale připraveni požádat o pomoc," uvedl jeden ze zdrojů. Německý ministr financí Wolfgang Schäuble nicméně již dříve prohlásil, že Madrid dělá veškeré kroky k překonání finančních problémů a pomoc nepotřebuje.

 

Španělsko se bojí podmínek Německa

Podle diplomatů je to právě postoj Německa, co brzdí předložení španělské žádosti o pomoc.

Mluvčí německé vlády nicméně upozornil, že každá země musí rozhodovat sama za sebe.

Mluvčí španělského premiéra zase uvedla, že nemá informace o žádném německém vetu na žádost o pomoc.

Madrid se však podle jednoho z diplomatů obává, že Německo by v případě žádosti mohlo vznést nepřijatelné podmínky, jako například prudké snížení důchodů či přijít s procedurálními překážkami.

"Německé postoje přesvědčily Španělsko, že by v nepříliš vzdálené budoucnosti mohlo skončit ve stejné pozici jako Řecko, Portugalsko a Irsko. Odstřihnuté od finančních trhů a s velmi tvrdým programem (rozpočtových) úprav," řekl diplomat.


HNByznys najdete i na Facebooku. Nenechte si ujít nejdůležitější zprávy ze světa financí a staňte se našimi fanoušky - ZDE


Španělská vláda minulý týden oznámila, že se chce v úsporném rozpočtu na příští rok zaměřit více na omezování výdajů než na zvyšování daní a hodlá v něm ušetřit 40 miliard eur (zhruba bilion korun).

Kabinet zároveň plánuje v příštích šesti měsících předložit 43 návrhů zákonů ekonomických reforem včetně penzijní reformy.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru