Stovky Libyjců v rámci kampaně na odzbrojení v hlavním městě Tripolisu a ve východolibyjském Benghází odevzdaly zbraně, které i po skončení loňského povstání zůstaly v jejich rukou. Mluvčí libyjské armády agentuře AFP sdělil, že jednodenní akce byla první svého druhu a další budou následovat.

Kampaň na odzbrojení zorganizovala armáda ve spolupráci s organizacemi občanské společnosti a soukromou televizní společností. Lidé mohli odevzdávat ruční palné zbraně, výbušniny nebo granátomety. Před improvizovanými armádními sběrnými místy na náměstích v obou městech se tvořily dlouhé fronty a podle agentury Reuters panovala slavnostní nálada.

V Benghází se prý ve sběrných místech registrovalo 800 lidí. Vojsko zde vybralo 730 lehkých zbraní, 200 granátů, 100 min a asi 20.000 kusů munice. V Tripolisu prý účast překročila původní odhad 200 lidí. Podle nepotvrzených zpráv vojsko na jednom místě přišlo i k tanku.

Z čísel podle agentury Reuters vyplývá, že úřadům byl vrácen jen zlomek zbraní z Kaddáfího arzenálu. Pro zemi, kde kvůli obavám o bezpečnost mnoho lidí dál zůstává ozbrojeno, ale kampaň představuje krok kupředu.

Libyjským úřadům ve snahách o nastolení pořádku konkurují mocné skupiny bývalých bojovníků proti Kaddáfímu, které na mnoha místech země berou zákon do vlastních rukou a v minulých měsících obracely zbraně i navzájem proti sobě. Beztrestnost milic ale naráží na odpor řady Libyjců, kteří po útoku na americký konzulát v Benghází z 11. září na protest proti těmto ozbrojeným skupinám vyrazili do ulic. Libyjský prezident Muhammad Madžarjáf minulý týden po násilných protestech proti milicím oznámil, že všechny ozbrojené nevládní útvary se musejí rozpustit.

Související