Vizovická likérka Rudolf Jelínek začne od pátku vyrábět na dvě směny. Stáčírna stála kvůli kauze pančovaného alkoholu a následně vyhlášené prohibici od pondělí a 15 zaměstnanců bylo doma.

"Nestála celá firma, celou dobu jsme vykupovali ovoce, sklízeli ovoce v našem sadu a běží pálení," řekl generální ředitel likérky Pavel Dvořáček. Ztráty na tržbách se podle jeho slov dají odhadnout na necelých 50 milionů.

"Dlouhodobě je horší možná ztráta důvěry v celý sektor výroby lihovin," uvedl ředitel s tím, že se na společnost obracela řada obchodních partnerů včetně zahraničních, kteří se dotazovali na situaci. Likérka má po uvolnění prohibice již nové objednávky od českých partnerů na výrobky se starým kolkem.

"Objednávek je relativně dost, napovídá to, že značka snad nebude prohibicí zcela postižena," řekl Dvořáček. Jelínek je schopen začít dodávat dříve vyrobené lahve od pátku, ty s novým kolkem od příštího týdne.

Dokládat původ lihovin není podle Dvořáčka problém, likérka podle něj od roku 1998 standardně kontroluje veškeré vstupní suroviny, od roku 2002 zavedla systém dosledovatelnosti výrobků.

"Poznáme, kam která láhev šla, ke kterému zákazníkovi," poznamenal Dvořáček. V současné situaci může být jen časově náročné vše dohledat a dodat konkrétním obchodníkům. 

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Likérka si ve čtvrtek odpoledne vyzvedla nové kolky a v pátek od 06:00 je začne používat při nové výrobě. Na dvě směny bude společnost fungovat i v sobotu, nejdéle do příští středy. "To budeme čekat na dodávku dalších kolků. Další výroba bude podle požadavků trhu," dodal ředitel. V jedné směně se za den vyrobí asi 45 tisíc kusů lahví.

Vizovická likérka je největším českým výrobcem ovocných destilátů. Zaměstnává asi stovku lidí. Navazuje na více než 400letou tradici výroby slivovice na Valašsku. V nabídce společnosti je nejen slivovice, ale i hruškovice, třešňovice, meruňkovice, jablkovice a další destiláty.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru