Tvrdý alkohol vyrobený před 1. lednem 2012 bude moci být od čtvrtka prodáván pouze na základě data výroby. Uvedl to premiér Petr Nečas ve středu večer na brífinku po jednání vlády.

Současně bude moci být prodáván a konzumován alkohol vyrobený po tomto datu, pokud bude opatřen novým kolkem, rodokmenem a protokolem o zkoušce z akreditované laboratoře.

Na doložení rodokmenu alkoholu z letošního roku dostanou prodejci 60 dnů. Nařízení s podobou formuláře takzvaného rodného listu přijala ve středu vláda.

Uvolnění prodeje fakticky spustí ministr zdravotnictví Leoš Heger, který ve vystoupení v televizi a rozhlase zmírní nyní platné mimořádné opatření svého ministerstva.

"Nevím, zda to bude před polednem, nebo po poledni," uvedl Heger.

Otevřený alkohol například v restauracích bude muset být zlikvidován. Ministr financí Miroslav Kalousek ale dostal za úkol zpracovat postup, který by umožnil daňové vratky části spotřební daně.

Ministr zemědělství Petr Bendl ale varoval, že je i nadále potřeba k alkoholu postupovat opatrně, protože riziko otravy není ještě zcela vyloučené.

Společně s uvolňováním prodeje v ČR chce česká vláda odblokovat i export v Česku vyrobeného alkoholu do zahraničí. Zastaven byl ve čtvrtek, vláda tak předešla analogickému kroku Evropské komise. Nyní je proto rozhodnutí o uvolnění exportu také v rukou české strany, která ale své kroky konzultuje s Bruselem.

Vývoz bude uvolněn za několik dní

"Jsme v intenzivním kontaktu s právníky a Evropskou komisí, aby k tomu uvolnění došlo takovým způsobem, který by vyloučil jakékoli obavy," uvedl ministr zdravotnictví Leoš Heger.

"Nejprve musíme notifikovat to domácí opatření, uvolnění exportu by poté po dohodě s Evropskou komisí mohlo následovat během několika dní," upřesnil na dotaz premiér Petr Nečas.

Prodej a distribuce tvrdého alkoholu byly v Česku zakázány v polovině září po sérii otrav metylalkoholem. Dosud si jed vyžádal 26 obětí v Česku, další pak v Polsku.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru