Po mnoha letech diskusí o tom, jestli a do jaké míry v Česku regulovat realitní činnost, to nyní skutečně vypadá, že stát dá podnikání v realitách nějaká pravidla. Rozhodnout se má v nejbližších týdnech. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) zpracovalo pro hospodářský výbor Poslanecké sněmovny analýzu současné situace v oblasti podnikání realitních kanceláří a návrhy variant řešení současného stavu.

Zatím se jedná pouze o analýzu, nikoli o návrh zákona. Na některé z podzimních schůzí hospodářského výboru se však rozhodne, jak se s tímto materiálem naloží. A výsledkem může být vznik nového zákona „o realitním podnikání“. „Zákon má šanci na vznik. Většina aktérů se shodla, že by bylo dobré na zákonu pracovat,“ řekl HN poslanec Jan Čechlovský (ODS) z podvýboru pro podnikatelské prostředí.

Analýza MMR zmiňuje celkem pět návrhů zákonné úpravy odvětví včetně nulové, což by znamenalo „ponechání současného neuspokojivého stavu“. Zástupci všech čtyř ministerstev – MMR, ministerstva financí, ministerstva průmyslu a obchodu a ministerstva spravedlnosti – ale preferují druhou variantu, která počítá se vznikem speciálního zákona „o realitním podnikání“ beze změny živnostenského zákona.

To znamená, že by se stále jednalo o volnou živnost, ale práce realitního makléře by měla pravidla v podobě například požadavků na vzdělání a praxi. V současné době totiž může dělat realitního makléře prakticky kdokoli na základě živnostenského listu.

Stejný návrh jako ministerstva podporuje i Asociace realitních kanceláří ČR (ARK), která se stejně jako konkurenční Realitní komora ČR účastní jednání pracovních skupin, které analýzu vypracovaly. Návrh vychází vstříc jak spotřebitelům, tak státu. „My podporujeme variantu, která něco změní, která je průchodná,“ říká prezident ARK Jaroslav Novotný.

Součástí preferovaného návrhu je i vytvoření registru podnikatelů působících v realitním oboru, úprava způsobu nakládání s finančními prostředky klientů nebo zákonné pojištění profesní odpovědnosti za škodu.

Realitní kanceláři nebo makléři, který by vykonával činnost bez registrace, by hrozilo odebrání živnostenského oprávnění. Součástí registrace by bylo doložení vzdělání (nejméně maturita) a praxe (minimálně jeden rok v oboru). Registr realitních zprostředkovatelů má být veřejně přístupný na internetu.

Více o chystaných změnách v oblasti obchodování s nemovitostmi čtěte ve středečních HN.
ctete streda