Do roku 2020 budou kancelářské prostory zredukovány téměř o pětinu. Pracovní prostředí budoucnosti bude nabízet pouze sedm pracovních stolů na každých deset zaměstnanců a každá osoba bude přistupovat do korporátní IT sítě průměrně ze šesti různých pracovních zařízení.  Alespoň to vyplývá z výsledků nezávislého výzkumu organizovaného společností Vanson Bourne v srpnu 2012.


V Singapuru, Nizozemí, Americe a ve Spojeném království by redukce kancelářských prostor měly jít ještě dále. Získané údaje ukazují, že v roce 2020 bude v těchto zemích standardem jen šest pracovních stolů na deset zaměstnanců. Nejvyšší počet pracovních stolů na deset zaměstnanců se v roce 2020 očekává v Japonsku (8,77), Jižní Koreji (7,95) a v Německu (7,9).
Téměř každá organizace v rámci jmenovaného nezávislého výzkumu přiznala, že se chystá rekonstruovat nebo měnit podobu kancelářských prostor, aby bylo vytvořeno příjemné a atraktivní pracovní prostředí. Budoucí pracovní prostředí tak bude co nejvíce podporovat kreativitu i vzájemnou spolupráci zaměstnanců, kterým bude umožněno pracovat odkudkoliv, kdykoliv a na jakémkoliv zařízení tak, že se práce stane tím, co lidé dělají, a ne jen místem, kam lidé jdou.

Report Citrix Workplace of the Future,
v rámci kterého bylo dotázáno 1900 IT decision makerů na seniorských pozicích napříč devatenácti zeměmi, ukazuje, že třetina lidí (29 %) již nebude déle pracovat jen z jejich klasického kancelářského pracovního prostředí. Namísto toho budou zaměstnanci pracovat i z různých jiných lokací – 64 % z domova, 60 % z míst spojených s firemními projekty či terénními místy a 50 % z pracovních prostor zákazníků či partnerů.
Předpokládá se, že lidé budou běžně přistupovat k podnikovým aplikacím, datům i službám z veřejných míst, jakými jsou hotely, letiště, kavárny anebo přímo z pozemního dopravního prostředku.
Trend směřující k menšímu počtu zaměstnanců pracujících z kanceláře, který souvisí s užíváním nejrůznějších pracovních zařízení pro přístup ke korporátním aplikacím, datům a službám z mnoha odlišných lokací mimo tradiční kancelářské prostředí, je globálním trendem nazývaným mobilní pracovní styl (mobile workstyle). Mobilní pracovní styl celosvětově naplno přijala už téměř čtvrtina organizací (24 %). Podle výzkumu bude mít tento pracovní styl přijato do poloviny roku 2014 až osmdesát tři procent organizací.
Mobilní pracovní styl je hromadně a rychle přijímán, protože nabízí mnoho výhod. Z globálního průzkumu vyplývá, že:

  • Organizacím umožňuje workshifting (možnost zaměstnanců pracovat flexibilně - v nejvhodnějším čase a lokaci) vytvářet flexibilnější a agilnější pracovní prostředí (73 %), snižovat náklady na zaměstnance (53 %), snižovat náklady na nemovitosti (48 %) a pomáhá přitahovat (47 %) a udržovat (44 %) top talenty ve společnosti.
  • Zaměstnanci získávají díky workshiftingu více flexibility (65 %), zvyšuje se jejich osobní produktivita (62 %), snižuje se čas potřebný na dojíždění (61 %) a zlepšuje se pracovní i životní balance (55 %). Současně podle průzkumu pomáhá tento přístup trávit více času se zákazníky (48 %).
  • Většina společností (83 %) bude využívat iniciativy BYOD (bring your own device), aby zvládla spravovat rostoucí počet nejrůznějších zařízení, které zaměstnanci využívají pro přístup ke korporátní síti. Zaměstnanci si budou obecně sami vybírat a kupovat svá zařízení a 76% organizací přiznalo, že jim tato zařízení částečně nebo i plně proplatí.
  • Osmdesát procent organizací, které již workshifting a BYOD přijaly, zaznamenalo přímý výsledek v souvislosti se snižováním nákladů. Devadesát šest procent organizací teprve přijímajících mobilní pracovní styl bude investovat do přestavby pracovního prostředí, aby vytvořily více inspirativní, spolupracující a flexibilní pracovní prostředí vybavené nejnovějšími technologiemi.
  • Organizace očekávají redukci prostoru pracovního prostředí během následujících dvou let o sedm procent, následně o šestnáct procent do roku 2020. Společnosti, které už workshifting přijaly, mají v současnosti o patnáct procent méně pracovních stolů než ty, které zatím tento přístup, který pomáhá k redukci nákladů za pronájem či údržbu nemovitostí, nepřijaly.

Aktivní přístup k řízení globálního trendu mobilního pracovního stylu
Aby mohly organizace bezpečně spravovat korporátní data, k nimž přistupují mobilní pracovníci z nejrůznějších míst díky využívání širokého spektra zařízení s nejrůznějšími platformami, musejí aktivně řídit lidi, data i aplikace skrze správnou firemní politiku a vhodná technologická řešení.
Při zavádění mobilního pracovního stylu musejí organizace zajistit, aby byla citlivá data spravovaná správně. Šedesát pět procent organizací považuje právě způsobilost za klíčovou součást firemní politiky mobilního pracovního stylu. Za klíčové důvody pro uvolnění financí na BYOD je taktéž považováno zajištění dostatečné úrovně právní a technické kontroly nad všemi zařízeními a správa vlastních dat a současně využití výhody možnosti potenciálních úspor díky přesunu správy a údržby zařízení na zaměstnance a externí spolupracovníky.
Společnosti se spoléhají na kombinované doplňující se technologie pro správu jejich současné i budoucí strategie mobilního pracovního stylu. Všechny technologie, které to umožňují, jsou zaměřeny hlavně na zabezpečení správy dat a aplikací včetně desktopové virtualizace, na mobilitu podnikového managementu stejně jako na online sdílení souborů, online konference a služby pro kolaboraci zaměstnanců pracujících z nejrůznějších míst.