Když Martin Dvořák loni končil v čele pražského dopravního podniku (DPP), zdůrazňoval, že předává firmu s výrazným ziskem. HN získaly interní materiál určený pro dozorčí radu podniku, který tvrdí, že k vykazovaným ziskům z posledních let Dvořákovi významně pomáhalo účetnictví.

Autorem analýzy je dnes už bývalý ekonomický ředitel DPP Michal Heřman, který byl den po představení textu odvolán. Dvořák závěry analýzy odmítá.

"Na hospodaření měly zásadní vliv tři položky: výše kompenzace od hlavního města, tvorba rezerv a odložená daň,“ tvrdí Heřman. Příkladem jsou podle něj rezervy na opravy v hodnotě 1,8 miliardy korun. DPP je vytvořil v letech 2007 až 2009. Poté z nich ale utratil jen čtvrtinu a zbytek postupně účetně vykázal jako zisk, takže hospodaření podniku bylo v následujících dvou letech na papíře o 1,4 miliardy lepší, ač DPP žádné nové peníze fakticky nezískal.

Analýza vznikla proto, aby ukázala dozorčí radě dopravního podniku, jaké legální nástroje lze v podniku použít k tvorbě zisku a jak může vypadat hospodářský výsledek pro tento rok.

Heřman také říká, že Dvořákovo vedení vykazovalo v posledních třech letech plusové hodnoty, i když ve skutečnosti dopravnímu podniku rostly náklady na provoz. "Oproti roku 2006 to loni bylo přibližně o dvě miliardy korun, tedy o 36 procent,“ vypočítává Heřmanova zpráva. Pražské tramvaje, autobusy a metro loni sice jezdily více, ale jen o sedm procent.

Někdejší generální ředitel dopravního podniku Martin Dvořák, jenž firmu vedl od roku 2007 do prosince 2011, se závěry Heřmana nesouhlasí. „Analýza naznačuje, že autor nepochopil principy kompenzačního financování dopravního podniku,“ stojí v reakci, kterou Dvořák zaslal HN. Dodává, že výsledek každé firmy ovlivňují účetní operace. „Vždy se dělaly striktně v souvislosti s hlavní účetní zásadou o věrném zobrazení skutečnosti,“ zdůrazňuje mimo jiné.

Tyto operace jsou podle Ladislava Mejzlíka z VŠE legální a běžné. Připouští, že třeba odložení daňových odpisů, které DPP použil, může souviset se slabším hospodařením. „Šetří si tím daňové ztráty. Ale nemusí to nutně být kvůli špatné kondici podniku,“ zdůraznil Mejzlík.

Čtěte více v Hospodářských novinách