Nákladní dopravce ČD Cargo ke konci roku skončí ve ztrátě 233 milionů korun před zdaněním. Vyplývá to z předběžného výhledu hospodaření, který dnes na zasedání dozorčí rady představilo vedení společnosti.

Podle vedení firmy se na předpokládaném propadu hospodářského výsledku podepsaly především nižší objemy přeprav. Odbory ale za tento neúspěch viní špatnou obchodní politiku firmy.

 

"Toto číslo vyjadřuje odhad toho, jak se na hospodaření projeví aktuální propad tržeb," řekl ČTK předseda představenstva ČD Cargo Gustav Slamečka.

Ty jsou podle nynějšího výhledu o 1,8 miliardy korun nižší, než vedení společnosti předpokládalo v dubnu, kdy vznikal předchozí výhled.

Propad přeprav se podle něj projevil především ve druhé polovině roku a dopravce má od klientů informace o tom, že pokles objednávek na přepravy zboží bude pokračovat.

Odbory: Zboží vozí konkurence

Podle místopředsedy Odborového sdružení železničářů (OSŽ) Radka Nekoly se ale tyto problémy netýkají celého spedičního odvětví. Zboží údajně je a vozí se stále, ale přepravuje je konkurence, řekl. Propad hospodaření se u ČD Cargo ukázal prý už v květnu.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Hospodářská situace firmy ještě v pololetí vypadala nepoměrně lépe. I přes meziroční pokles přepravních výkonů o tři miliony tun skončila se ziskem 46 milionů oproti 54 milionům korun v loňském prvním pololetí.

Podle Slamečky ale ani 200milionová ztráta za celý rok není v případě takto velké společnosti dramaticky špatný výsledek.

Masivní výpadky tržeb, které letos společnost potkaly, by prý mohly způsobit ztrátu ještě daleko větší.

ČD Cargo, dceřiná společnost Českých drah, zaměstnává zhruba 9500 lidí. Loni výnosy firmy z nákladní dopravy vzrostly o dvě procenta na 14,3 miliardy korun.

Cargo loni snížilo ztrátu z předloňských 853 milionů korun na zhruba 60 milionů korun.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru