Prezident Václav Klaus v pondělí vetoval zákony klíčové pro provedení reformy důchodového systému, a přidělal tak další potíže oslabené vládě premiéra Petra Nečase, sužované vnitřními spory a vzpourou skupiny koaličních poslanců.

Klaus vrátil do Poslanecké sněmovny zákony umožňující spustit od příštího roku takzvaný druhý pilíř penzijního systému, kde by si občané spořili s pomocí státu na individuálních účtech.

"Obsah, příprava i realizace (důchodové reformy) vyžadují ve společnosti co nejširší konsensus. V tomto případě takový konsensus v odborné sféře, na politické scéně i ve společnosti neexistuje," uvedl Klaus v dopise předsedkyni Poslanecké sněmovny Miroslavě Němcové.

Prezident dal najevo svůj rezervovaný postoj vůči důchodové reformě již na konci roku 2011, když nepodepsal její hlavní zákony, nicméně tehdy je do dolní komory parlamentu nevrátil.

Vláda Petra Nečase potřebuje k přehlasování prezidentského veta podporu 101 poslanců, nyní však v Poslanecké sněmovně disponuje po rozpadu klubu Věcí veřejných a odchodu poslanců z klubu ODS pouze 100 hlasy.


Jan Macek, finanční poradce AWD ČRJaký bude další osud penzijní reformy? Komu a za jakých podmínek se vyplatí vstoupit do II. pilíře? Jak si spořit na důchod?

Ptali jste se Jana Macka, specialisty z poradenské společnosti AWD ČR. Na dotazy čtenářů serveru Ekonom.cz odpovídal v pondělí 1. října.

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Dobrovolník
Dobrý den pane Macku, - je prakticky doložené, že dobře vedený a spravovaný spořící penzijní fond je pro jeho účastníky spolehlivější než dobře vedený a spravovaný průběžný penzijní fond? - o co se opírá a proč je mít za odpovědné vstupování do spořících penzijních fondů v době neodhadovatelných a nepředvídatelných ekonomických a finančních turbolencí? - jaký podíl na schodcích průběžného penzijního fondu podle Vás nesou nedostatečné parametrické korekce vlivů demogafických změn, ekonomických cyklů a pod., resp. lze se podle Vás patřičnými parametrickými korekcemi vyhnout schodkům průběžných penzijních fondů? Děkuji Vám za odpovědi Dobrovolník
Dobrý den, průběžný systém a fondový systém jsou dvě zcela odlišné věci. Zatímco v průběžném systému platí současní pracující na současné důchodce, ve fondovém si spoříte vlastní peníze na vlastní účet. Průběžný systém je zcela závislý na demografickém vývoji, který lze poměrně přesně odhadnout dopředu. Už dnes tedy víme, že bude stale větší nepoměr mezi ekonomicky aktivními osobami a penzijními důchodci. Z toho vyplývá, že z průběžného systému bude „vypadávat“ stéle méně a méně peněz. Co se týče vstupu do fondového systému, ať už se jedná o druhý nebo třetí pilíř – je potřeba si uvědomit, že se jedná v podstatě o velmi dlouhodobé pravidelné investování, které z podstaty je schopno přežít kdejaké finanční turbulence a dokonce na nich i vydělat..
Jan Macek
sik
Co bude teď s penzijní reofrmou, když ji Klaus přehlasoval? Celé se to odsune, nebo má sněmovna ještě dost času na to to přehlasovat?
Důvody, pro které pan prezident vetoval zákon, nejsou z mého pohledu důvody ekonomické, ale spíše politické. Těžko tedy předvídat další vývoj. Nicméně z mého pohledu je jasné, že v nějaké formě se penzijní reforma od 1.1.2013 spustí. Byť by měla fungovat na principu ministerské vyhlášky…
Jan Macek
majk
Dobrý den. Je mi 29, již několik let mám penzijní připojištění (posílám si 200 Kč měsíčně). Mění se teď něco pro mě? Mám si systém změnit? Jaký pilíř se mi vyplatí nejvíce? Děkuji.
Dobrý den, v každém případě by bylo dobře navýšit si současný příspěvek. Za 200 Kč již od nového roku nedostanete státní podporu, ta bude poskytována od příspěvku 300 kč (v tom případě obdržíte příspěvek 90 Kč). Nyní využíváte III. pilíř, otázka, zda se zapojit i do II. záleží na více okolnostech – například na výši platu. II. pilíř se vyplatí zejména pro osoby s vyšším příjmem.
Jan Macek
anonym
Vyplatí se vůbec vstoupit do penzijní reformy, když se říká, že případné výnosy z fondů vlastně ani nepokryjí inflaci? A navíc, kde mám jistotu, že se těch naspořených peněz vůbec dožiju?!
Pokud jde o III. pilíř - tedy penzijní přípojištění (nově nazýváno Doplňkové penzijní spoření) tam bych o výhodnosti nepřemýšlel. Díky státní podpoře moc lepších finančních produktů nenajdete. II. pilíř je na zvážení. Výhodnost bude záviset (kromě Vašeho věku a příjmů) na zvolené investiční strategii. Dynamická strategie bude z dlouhodobého pohledu nabízet výnosy výrazně převyšující inflaci, ale za cenu vyšších rizik. Věřím, že penzijní společnosti přinesou nějakou formu garantovaného fondu, který bude poskytovat výnos minimálně na hranici inflace a přitom bez rizik. Pokud jde o dožití - naspořené prostředky lze dědit, i když ve II. pilíři s několika omezeními.
Jan Macek
Jan Burian
Pokud si budu spořit na penzi ve druhém pilíři a tedy odvedu méně do prvního pilíře, jak to ovlivní moji penzi vyplácenou z prvního pilíře?
Související