Eurozóna dostane brzy do ruky další nástroj pro boj s dluhovou krizí - Evropský stabilizační mechanismus (ESM). Ministři financí evropských zemí tak musejí začít přemýšlet, kde vezmou miliardy eur na příspěvky do tohoto fondu. Přestože smlouvy o eurovalu už v červnu ratifikoval i český parlament, šéf státní kasy České republiky zatím podobné starosti mít nemusí.

Na plánovaný kapitál fondu ve výši 700 miliard eur totiž přispívají jen státy platící eurem. Ty budou muset do několika měsíců po zahájení fungování eurovalu zaplatit každý poměrnou část z 80 miliard eur. Zbylou sumu pak poskytnou formou záruk, které budou splatné až ve chvíli, kdy fond bude peníze potřebovat na pomoc některé krachující zemi.

Dřív nebo později zaplatíme

Neznamená to ale, že by vznik eurovalu, kterému dal definitivně zelenou ústavní soud v poslední dosud váhající a zároveň ekonomicky nejsilnější evropské zemi - Německu, neměl na Česko dopady v budoucnu. Praha se totiž zavázala stát se členem eurozóny už při podpisu přístupové smlouvy k EU.

Výjimku si na rozdíl od Británie, Dánska nebo Švédska nevyjednala, přestože to v minulých měsících navrhovala řada ekonomů včetně prezidenta Václava Klause. Pokud tak neučiní ani v příštích letech a eurozóna se nerozpadne, dříve nebo později se bude platit eurem i v tuzemsku.

Například premiér Petr Nečas odhaduje, že to může být za osm až deset let. Pak se Česko zároveň stane i členem ESM se všemi souvisejícími povinnostmi. Kolik bude přispívat? "Závazek ČR bude zahrnovat zhruba 40 miliard korun splaceného kapitálu a povinnost dodat dalších cca 310 miliard korun v případě potřeby," vypočítává ekonom Pavel Kohout z poradenské společnosti Partners. Euroval ESM tedy v budoucnu může znamenat pro české veřejné finance velkou zátěž.

Zatím jste si přečetli 80 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru