Nejbohatší lidé žijí ve Švýcarsku. Brzy by ale mohli o vedení žebřížku přijít. Ve Švýcarsku je totiž stále silnější téma omezení manažerských platů a bonusů.

Podle aktuálního průzkumu jsou už tři ze čtyř Švýcarů pro to, aby stát omezil manažerské příjmy. Navíc jejich počet roste. Podle průzkumu společnosti Hostettler, Kramarsch & Partner říká 76 procent Švýcarů, že stanovení horní hranice pro mzdy by mělo smysl.

Před rokem to žádali o čtyři procenta méně lidí. Naopak pouze 20 procent lidí omezení mezd odmítá. Píší o tom švýcarská média.

Švýcaři přitom vysoké příjmy manažerů považují za rozsáhlý problém. Ukázalo se totiž, že 70 procent dotázaných v průzkumu si myslí, že příliš vysoké platby bonusů jsou systémovým problémem a ne jen pouze ojedinělými případy.

Ačkoli se většina Švýcarů shoduje, že by stát měl stanovit maximální hranici pro mzdy, v tom, kolik by to mělo být, už tak jednotní nejsou. 

Němci a Švýcaři se obviňují z organizovaného zločinu. Kvůli penězům v bankách - čtěte ZDE

Velké firmy v USA platí více ředitelům, než odvádějí na daních, ukazuje studie - čtěte ZDE

Zatímco zhruba jedna třetina dotázaných říká, že by neměli vydělávat více než milion švýcarských franků ročně, další neví, kde by měla být hranice. Návrhy přitom sahají až po 50 milionů franků. Jen slabou odezvu pak má návrh, že že hranice byla relativní a odvíjela se od hospodářských výsledků firmy.

Výzkumy přitom nejsou jen zábavným testem společnosti. Právě téma vysokých manažerských bonusů a platů je ve Švýcarsku stále živější. Blíží se totiž březnový termín, kdy budou lidé referendu rozhodovat, jestli se omezení platů zavede, nebo ne. Strana mladých socialistů totiž požaduje, aby maximální výše mezd byla nejvýše dvanáctinásobkem nejnižšího platu v dané firmě.

Podle údajů studie Global Wealth Report disponují právě Švýcaři nejvíce penězmi na světě. Průměrný majetek přesahuje 214 tisíc eur, to odpovídá zhruba desetinásobku světového průměru.