V letošním roce čeká Světová obchodní organizace (WTO) zvýšení obchodu jen o 2,5 procenta. Přitom ještě v dubnu čekala růst o 3,7 procenta. Odhad WTO snížila hlavně kvůli slabšímu výkonu ekonomiky v Evropě. Nový odhad je méně než poloviční ve srovnání s průměrným růstem za posledních 20 let.

Pomaleji se bude zvyšovat obchod i v příštím roce, kdy má stoupnout o 4,5 procenta místo 5,6 procenta odhadovaných v dubnu. Dvacetiletý průměr růstu obchodu činí 5,4 procenta.

"Vidím spíše riziko zpomalení než zvýšení," prohlásil na tiskové konferenci ředitel WTO Pascal Lamy.

V loňském roce růst světového obchodu zpomalil na pět procent z předloňského tempa 13,8 procenta. Útlum obchodu je podle WTO důsledkem loňské ztráty dynamiky světové ekonomiky a dluhové krize zemí eurozóny.


WTO je mezinárodní vládní organizace, která usnadňuje mezistátní obchodní výměnu. Je nejvyšším orgánem k urovnávání sporů mezi obchodními partnery a má bránit diskriminaci malých zemí. Organizace nyní zahrnuje 156 členů, včetně České republiky, a zastřešuje 97 procent světového obchodu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru