Generální ředitel České exportní banky (ČEB) Tomáš Uvíra (44) dnes rezignoval a již ve středu dozorčí rada Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP) odvolala z funkce generálního ředitele Karla Plevu a jeho náměstka Jiřího Skuhru.

Uvedl to dnes server Česká pozice s odkazem na důvěryhodné zdroje z ministerstev, která ČEB a EGAP vlastní.

"Ano, po dohodě s akcionáři jsem rezignoval na funkci. O tom, kdy přesně odejdu a kdo bude pověřen řízením banky, se dohodneme s dozorčí radou," sdělil serveru Uvíra, který do ČEB přišel v únoru 2011. Podle informací serveru po něm přebírá řízení současný náměstek pro obchod Michal Bakajsa.

Rezignace Uvíry by podle serveru mohla souviset s dalším směřováním a strategií ČEB, kterou jako generální ředitel měl vládě předložit v září. Pleva, který EGAP řídí od února 2009, nechtěl důvody svého odvolání komentovat.

ČEB vlastní čtyři ministerstva, a to ministerstvo financí, průmyslu a obchodu, zemědělství a zahraničí, mají po 20 procentech akcií. Zbytek drží EGAP, kterou ovládají také čtyři ministerstva, každé vlastní čtvrtinu akcií.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru