Praha vypíše novou emisi dluhopisů za 200 milionů eur (zhruba 4,9 miliardy korun). Chce tím zaplatit dluh, který si vzala v roce 2003 na financování velkých investičních akcí, mimo jiné na stavbu jihozápadní části městského okruhu a tramvajové tratě Hlubočepy–Barrandov.

Rozhodlo to ve čtvrtek zastupitelstvo. Splatnost dluhopisů bude deset let.

Podle primátora Bohuslava Svobody (ODS) Praha emisi vypíše proto, aby nebyl ohrožen hospodářský rozvoj města.

,,Budeme tak krýt závazky, které tomuto městu vznikly v roce 2003," řekl primátor v narážce na to, že dluhy pocházejí z předchozího volebního období.

Reagoval tak mimo jiné na proslov bývalého primátora, poslance Pavla Béma, který ve čtvrtek po dvou letech vystoupil na zastupitelstvu. V kritickém projevu vytkl nynějšímu vedení mimo jiné právě emisi dluhopisů, která prý povede k dalšímu zadlužování.

Kritika uvnitř ODS sílí

Před hlasováním zazněly i další kritické hlasy. Proti se postavila část ODS.

"Město se snaží v dluzích pokračovat a nepřináší žádné návrhy, jak je řešit," řekl zastupitel Boris Šťastný (ODS). Pro návrh se naopak vyslovil zastupitel Zdeněk Tůma (TOP 09), někdejší šéf ČNB.

"Podle toho, co vím, nese nyní korunová emise větší rizika. Věřím, že eurová emise dosáhne lepších podmínek," uvedl. "Přestože nejsem pro to, aby se Praha zadlužovala, tak vidím, že žádná jiná možnost neexistuje. Situace vznikla pro to, co se tu dělo v letech 2000 až 2010," řekl zastupitel za TOP 09 Jiří Nouza.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Město nedosáhlo na dotace, a tak se zadlužuje

Celková zadluženost Prahy letos vzrostla na 31,4 miliardy korun. Navýšila se o půjčku od Evropské investiční banky (EIB) na výstavbu prodloužení metra A do Motola.

Praha od EIB v červenci přijala šestimiliardovou tranši. V rámci úvěru si může půjčit až 11 miliard korun. Důvodem čerpání úvěru je to, že hlavní město dosud nemá zajištěnou dotaci z Evropské unie, a nechce, aby se kvůli tomu výstavba zpomalila.

Praha si v roce 2003 půjčila 170 milionů eur s úrokem 4,25 procenta. Splatnost skončí v březnu 2013.

Praha pro letošek schválila rozpočet se schodkem 6,7 miliardy korun. Výdaje mají činit činit 43,9 miliardy korun a příjmy 37,2 miliardy korun. Rozdíl pokryje město z převodů nevyčerpaných prostředků z loňska a z očekávaných státních dotací. Loni Praha hospodařila s téměř dvoumiliardovým schodkem.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru