Nabízená hodnota za menšinový podíl je nižší, než za jakou ji před deseti lety pořídily francouzská GDF německý E.ON, od kterých chce EPH podíl koupit. Cena se zřejmě snížila kvůli poklesu přepravy plynu. Ta je totiž nejziskovější složkou v rámci skupiny SPP.

S odvoláním na zdroj blízký slovenské vládě, která v podniku drží většinový podíl, to ve čtvrtek napsal list Pravda.

SPP je dominantním prodejcem zemního plynu na Slovensku, podnik také zajišťuje tranzit plynu z Ruska dále do západní Evropy.

 

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Investice se nevyplatila

EPH jedná o koupi podílu v SPP od zahraničních akcionářů, německého E.ON Ruhrgas a francouzské GDF.

Pravda připomněla, že obě plynárenské firmy prostřednictvím společnosti Slovak Gas Holding koupily menšinový podíl v SPP a manažerskou kontrolu v společnosti v roce 2002 za zhruba 121 miliard tehdejších slovenských korun, tedy 2,9 miliardy eur.

EPH vlastní finanční skupiny PPF a J&T a podnikatel Daniel Křetínský.

Deník napsal, že za nižší kupní cenou podílu SPP než před deseti lety stojí zřejmě pokles přepravy plynu a kursovní rozdíly, což snížilo výnosy firmy. Právě tranzit komodity je nejziskovější v rámci skupiny SPP.

Slovenská vláda má sice předkupní právo na podíl v plynárnách, podle dosavadních informací jej patrně nevyužije, protože na odkoupení akcií nemá peníze.

Z návrhu podmínek vstupu EPH do SPP vyplývá, že nový investor si udrží manažerskou kontrolu v podniku, některá rozhodnutí ale budou podléhat souhlasu slovenské vlády.

O materiálu jednal kabinet premiéra Roberta Fica ve středu, rozhodnutí ale odložil. Fico chce ještě jednou prozkoumat možnosti ovládnutí SPP státem.